Devirdaim Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Devirdaim Grubu

Massey Ferguson Devirdaim Grubu

Devir daim nedir?

            Devir daim elemanları aracın sürekli olarak soğutma sıvısının dolaştırılması görevini üstlenen elemanlar olarak tanımlanabilmektedir. Bu elemanların çalışması genel olarak kayışlar vasıtası ile sağlanır. Kayışlar üzerinde oluşan güç dişlilere aktarılarak devirdaim grubu elemanlarının türbinine yönlendirilir. Türbin içerisinde bulunan su oluşan harekete karşı koyamaz ve akışkanlık özelliği nedeni ile açık kanallar içerisinden geçerek aracın soğutulmasını sağlar.

 Devir daimler nasıl arızalanır?

            Devir daimler genellikle yanlış soğutma sıvılarının kullanılması nedeni ile arızalanır. Her model için ideal bir soğutma sıvısı belirtilmiştir. Örnek olarak massey ferguson araçları için ideal soğutma sıvısını kullanıcıları ile paylaşmaktadır. Bu ürünlerin tercih edilmesi hem kişileri hem araçları koruyarak daha sağlıklı bir sürüş sağlayacaktır. Herhangi bir traktör yedek parça modelini seçmeden önce doğru ürünün seçilmiş olduğundan emin olmanız bu tür sorunlara engel olacaktır.

 Devir daim su sızdırırsa ne olur?

            Araç içerisinde sürekli vaziyette dolaşan su devirdaim grubu tarafınca yönlendirilir. Bu sebeple de oluşan bir çatlaktan sızan su basınçlı olacağı için araç içerisinde bulunan bütün soğutma sıvısını tahliye edecektir. Bu durumda da araç soğutulamayacağı için motor bloğu aşırı ısı kazanımı nedeni ile hararet yaparak motorun kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Bu tür durumlardan sakınmak için doğru sızdırmazlık contalarının tercih edilmesi gerekir. Bu gibi elemanlar çok çeşitli olması nedeni ile tavsiye edilen massey ferguson ürününün tercih edilmesi en sağlıklı seçenek olacaktır.

 Devir daim tamir edilir mi?

            Bahsedildiği üzere devir daimler işlev yetersizliği nedeni ile değil sıvıların aşındırması nedeni ile arızalanan elemanlardır. Bu sebeple de tamirleri ancak değişim ile mümkün vaziyettedir. Traktör yedek parça modelleri arasından seçilen devirdaim modelinin uyumlu olduğundan kesinlikle emin olunması gerekmektedir. Aksi halde harici olarak çalıştırılamayan elemanlar olmaları nedeni ile uyum sağlamayacaklardır. Bu sebeple de kişilerin dikkatli davranması olası kötü sonuçların ortaya çıkmasını engelleyecektir. Devirdaim elemanları tam anlamı ile alanında uzman bireylerce monte edilmelidir. Aksi halde oluşacak sızıntıları aracın su kaybetmesi sorunu ile karşılaşarak alev alarak yanma gibi ciddi hasarlara neden olabilir.