Difransiyel Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Difransiyel Aksamı

Massey Ferguson Difransiyel Aksamı

Diferansiyel Nedir?

            Traktör ve ya diğer araçlar da olsun motordan şanzımana gelen hareketi tekerleklere ileten bir aksama diferansiyel denmektedir. Bu parça massey ferguson traktörlerinin, diğer bütün traktörlerin ve araçların hareket etmesinde kilit bir rol üstlenmektedir. Ayrıca difransiyel aksamı traktörün dönerken tekerlek hareketini de denetleyerek dönüşü en kolay şekilde yapmayı sağlar.

 Diferansiyel Aksamı Nasıl Çalışır? 

            Burada şaft ile şanzımandan gelen güç diferansiyel içindeki dişliye iletilerek, dişlinin tekerleklere bağlı aksları döndürmeyi sağlar. Burada önemli olan dönüşlerde aksların farklı hızlarda dönmelerinin sağlanmasıdır. Traktör tarlada dönerken dıştaki tekerleğin daha hızlı dönmesi gerekmektedir. İşte diferansiyel bu dengeyi sağlamaktadır. Eğer dönüşlerde bu sistem olmasa idi traktör dönemez ve ya dönerken çok zorlanır ön tekerlekleri çabuk yıpratırdı. difransiyel aksamı, bu yönüyle önemli bir parçadır. massey ferguson traktörleri ve diğer traktörlerin diferansiyelleri ve diğer araçların diferansiyelleri arasında ki en önemli fark traktörün şanzımanlı ile diferansiyelinin gövde içinde görünmeyecek bir şekilde bitişik olmasıdır.

 Diferansiyel Parçaları Nelerdir

            Burada önemli olan parçalar ilk olarak karşımıza çıkan şafttır. Bu parçanın görevi şanzımandan gelen dikey hasret enerjisini diferansiyel ayna dişlisine aktarmaktır. Bu aktarım arkadan çeker ve ya önden çeker ya da çift çeker özelliklere göre farklılık göstermektedir. Diğer parçamız ayna dişlisidir. Bu dişli laftan aldığı dikey hareket enerjisini kendisine bağlı olduğu tekerleklere giden akslara aktarmaktadır. Böylece artık motordan gelen hareket enerjisi tekerleklere ulaşmış olmaktadır. Diğer parçamız sağ ve sol tekerleklere bağlı olan akslardır. Bu parçalar ayna dişlisinden aldıkları hareketi tekerleklere iletirler. Diğer bir parçamız ise diferansiyel yağlarıdır. Bu özel geliştirilmiş yağlar ile diferansiyel içinde bu yağın dolaşımı sağlanarak parçaların aşınması be aşırı ısınması önlenmiş olur.

 Diferansiyel Yedek Parça

            Massey Ferguson diferansiyel aksamının traktör yedek parça durumu ise genellikle agco bünyesine giren firmanın bu şirket tarafından üretilen traktör yedek parça ihtiyacı bulunmaktadır. Ayrıca geniş servis ağı ile ülkemizin birçok yerinde yedek parçalara ulaşmak kolay olmaktadır.       

            Diferansiyel aksamı kolay kolay bozulmayan parçalar arasında yer alır genellikle yıllar içinde ötme gibi sorunları ortaya çıkan diferansiyelin bunun dışında pek fazla sorunu oraya çıkmamaktadır.