Direksiyon Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Direksiyon Aksamı

Massey Ferguson Direksiyon Aksamı

            Bir sürücü yardımı ile hareket edebilen motorlu taşıtlar, bu hareketleri esnasında yön tayinine ihtiyaç duyarlar. Gidecekleri yönü kendisi saptayan araçlar her ne kadar günümüzde geliştirilmeye çalışılsa da, mevcut şartlarda sürücünün kontrolü olmadan yönünü değiştiremez.

 Direksiyon Aksamının Görevi Nedir?

            M​​​​​motorlu taşıtlar direksiyon yardımı ile yön değiştir. Direksiyon ve dişlilerin bir arada bulunduğu direksiyon aksamı görevi kısaca şöyle açıklanabilir; direksiyon simidinin hareketlerinin çubuk yoluyla dişlilere ve bu dişler yardımıyla da ön tekerlek sistemine aktarılmasıdır. Böylece direksiyon hareketini algılayan ön tekerler aracın yönünü değiştirmesini sağlar. 

 Trafik İçin Neden Önemlidir?

            Trafik esnasında binlerce hatta milyonlarca aracın aynı anda yollarda olduğu ve en ufak hareketin ciddi kazalara sebep olacağı da düşünülürse, trafik kazasına sebep olmamak adına hayati öneme sahip bir sistem olduğu şüphesizdir. Bu yönüyle her geçen gün daha da geliştirilmekte ve teknoloji ile desteklenerek sürücülere kolaylık sağlanmaktadır.

 ​​​​​​Traktör İçin Direksiyon Aksamının Önemi

            Motorlu bir taşıt olan traktörler her ne kadar günlük hayatta trafik içerisinde olmasalar da, zorlu ve engebeli arazilerde gitmeleri bakımımdan direksiyon aksamı çok önemlidir. Engebeli arazide hareket kabiliyeti çok önemli olduğundan traktör yedek parça üreten firmalar ( Massey Ferguson ) bu konuya da büyük önem vermişlerdir. Tıpkı otomobil sektöründe olduğu gibi traktör yedek parça üreticileri ve Massey Ferguson gibi tanınmış traktör markaları ARGE çalışmalarıyla direksiyon aksamını iyileştirmek için çaba sarf etmektedir. 

            Aynı zamanda nakliye ve ulaşım için kullanılan traktörlerin, kullanıcısı olan çiftçi ve hayvancıların can güvenliği adına da önemlidir. Kış şartlarında da kullanılan traktörler, gevşek yapılı zeminlerde de kolay kontrol sağlanan bir direksiyon aksamı ihtiyacını beraberinde getirecektir.

 Massey Ferguson Yedek Parça Temini Kolay mı?

            Yıllardır ülke toraklarında çiftçilerimize hizmet eden traktörlerin, zamanla direksiyon aksamı da arızalanmakta ve aşınmaktadır. Bu da beraberinde değişim ve tamir ihtiyacını getirdiğinden yedek parça ihtiyacı çok önemlidir.

            Hemen hemen her köyde bir tane mutlaka Massey Ferguson marka traktör bulunmaktadır. Yıllardan beridir var olan bu markanın yıllardır kullanılan ürünleri de bulunduğundan traktör yedek parça temini noktasında çiftçilerin yüzünü güldürür.