Eksoz Ve Manifold Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Eksoz Ve Manifold Aksamı

Massey Ferguson Eksoz Ve Manifold Aksamı

Eksoz ve manifold aksamı nedir?

            Eksoz bilindiği üzere aracın motor bloğu içerisinde yakılan yakıt ve atmosferik havanın yanmasının ardından geride kalan gazlardır. Bu gaz önce her silindirden çıkan boruların birleşmesi ile katalizöre aktarılır. Ardından atık gaz dışarıya atılır. Turbo şarj modelleri için bu durum daha farklıdır. Atılan kirli hava dışarıya atılmadan önce sıkışmış kirli gaz turbo şarj ünitesinin pompasını iter. Bundan sonra turbo şarj emdiği temiz havayı silindir bloğuna yüksek basınçlı olarak gönderir. Kirli gaz bu işlemin ardından seyreltilmiş olarak tahliye edilir. Bu sayede daha yüksek performans elde edilmesine rağmen doğa için daha zararlıdır.

 Eksoz ve manifold hasar alırsa ne olur?

            Özellikle de çıkış ucu olan eksozun üzerinde bir delinme oluşması durumunda atık gaz yeterli derecede temizlenemez ve çok kirli bir atık bırakır. Bunun yanı sıra eksoz ve manifold aksamı eksoz emisyon oranı her model için belirtilmiştir. Buna örnek olarak massey ferguson kullanıcı el kitabında bu değerleri kişiler ile paylaşmış vaziyettedir. Eksozun delinmesi durumunda araç daha gürültülü çalışacak ve hava akışı düzensizleşeceği için performansı oldukça düşecektir. Bu sebeple de dikkatli davranılması kişileri ve araçlarını koruyacaktır.

            Manifold aksamı her silindirden çıkan boruların birleşmesi ile oluşur. Bu noktada oluşan hasar kaput altından dumanların yükselmesine ve aracın boğularak istop etmesine neden olabildiği gibi aşırı ısınma sonucu ciddi zararlara neden olabilir. Traktör yedek parça modelleri doğru seçilmelidir. Aksi halde parça uyum sağlamayacağı için montajı mümkün değildir.

 Eksoz ve manifold aksamı tıkanırsa ne olur?

            Eksoz ve manifold aksamı bilindiği üzere aracın gaz tahliye yoludur. Bu yolların tıkanması halinde aracın atık olarak ittiği atık gaz kütlesi dışarıya çıkamadığında aşırı sıkışma meydana gelir. Bu sıkışma oranları massey ferguson tarafından standart normlar ile belirtilmiştir. Bu norm aşıldığında sıkışan hava eksozun en zayıf noktası üzerinde şiddetli bir patlama ile bir yırtık açar ve hava tahliye olur ancak bu durumda traktör yedek parça modeli ciddi zarar alır ve değiştirilmediği halde araca çok ciddi hasarlar vererek çalışmaz duruma getirebilir.