Elektrik Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Çeray Mf 240/285 Ön Park Lamba
300,00
Site Ticaret
İlan Tarihi : 29.03.2018

Elektrik Aksamı

Massey Ferguson Elektrik Aksamı

           Massey ferguson marka traktörlerde elektrik aksamı

 1- Elektriksel aksamların oluşum temeli marş dinamosu ve aküden başlar.

 Marş dinamosu: aküden aldığı elektriksel enerji ile çalışan ve motora ilk hareketi sağlayan ve araç kontağın çevrilmesiyle harekete ile krank miline bağlı olan volan dişlilerinin dönmesini, yakıt-hava karışımının motora dolup ve motor bloğunda bulunan pistonların ilk hareketi yapmasını sağlar.

 2- Marş dinamo kapağı: marş motorunu oluşturan parçalar arasında olan bu kapak içerisinde bulunan diğer parçaları korur.

 3- Akü: Kuru veya sulu tip olan bu elektriksel kaynak ile traktöre gerekli olan ilk enerjisi verilir.

 4- Marş Kollektörü ve otomatiği: Marş motoru içerindeki dinamikliği sağlayan ve kontağı çevirdiğinizde ateşlemeyi sağlayan parçalardır.

 5- Marş dişlisi: Marş motoru, kollektör gibi parçalar arasında döngüsel iletimi sağlayan bu parçalar hem plastik malzemeden hem de metal malzemelerden olabilir. Traktör yedek parça satan birçok dükkânda kolaylıkla bulunabilen bu parçalar ile arızaları anında gidermek mümkündür.

 6- Marş Kontak Anahtar: Marş Motoruna ilk hareketini kazandıran bu aparat ile traktörlerin çalıştırma işlemi yapılır. Kademeli olan bu anahtarlar standart anahtarlardan bir farkı yoktur.

 7- Sigortalar: massey ferguson elektrik aksamı içerisinde tüm döngüsel faaliyetleri sağlayan ana merkezdir. Aküden enerji alan tüm materyaller bu sigorta kutusundaki kendisi için yapılmış özel sigortalardan beslenir. Farlar, stoplar, iç kabin aydınlatma, marş dinamo, klima, teyp gibi tüm elektrikli parçalar bu sigorta kutusundaki kendine has sigortalardan biri ile çalışabilmektedir.

 8- bujiler: Motordaki ilk hareket için gerekli olan ateşlemeyi sağlayan bu parçalar da traktör yedek parça satıcı dükkânları içinde her yerde kolaylıkla bulunabilecek parçalardandır.

            Ayrıca her traktörün kendine has gaz ve debriyaj ayarlarını sağlayan ve kabin içerisinde elle kontrol edilebilen bu parçalar içerisinde potansiyo metreler ile sinyal kolları vardır. Birçok yeni nesil traktörde kullanılan ekstra özelliklerde hidrolik sistemin kabin içerisinde kontrolü gibi avantajlar sağlamıştır.

            Hidrolik kaldırıp indirme düğmesi, pulluk farı düğmesi, döner lamba anahtarları, far anahtarları, limit siviçler gibi birçok parça ile sistemi tamamlanır ve birçok şekilde piyasada bulunabilmektedir.