Filtre Ve Enjektör Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Filtre Ve Enjektör Grubu

Massey Ferguson Filtre Ve Enjektör Grubu

Filtre ve enjektör grubu nedir?

            Pek çok kişinin bildiği üzere filtre ve enjektör grubu aracın ihtiyaç duyduğu yakıtın kullanılabilmesi için temizlenmesinin ardından motor bloğu içerisinde ki pistonların üzerine püskürtülmesi amacına hizmet ederler. Temizleme ve ayrıştırma işlemini filtreler yaparken enjektörler temizlenen yakıtı püskürtür. Bu sayede aracın ihtiyaç duyduğu yakıt daha temiz bir hale getirilebilir.

 Filtre ve enjektör grubu elemanları ne işe yarar?

            Özellikle de aracın yakıt filtrelerinin temiz olmaması sadece aracın performansının düşmesine değil muhtelif parçaların da ciddi zararlar almasına neden olur. Bu durumun temel nedeni filtreler vasıtası ile temizlenmeyen yakıt önce yakıt borularına sonra enjektörlere son durak olarak silindir bloğunda pistonların üzerine düşmesi sebebi ile pistonlar üzerinde is kurum, yakıt boruları üzerinde kirden dolayı daralmalara neden olabilir. Bu sayede araçların kış mevsiminde ve soğuk havalarda çalışması olanaksızlaşır. Bu sebeple de dikkatli davranılması kişileri ve araçlarını koruyacaktır. Filtre ve enjektör grubu bakımları periyodik olarak yapılmalıdır.

 Filtre ve enjektör bakımı hangi sıklıkla yapılmalıdır?

            Özellikle de aracın belirtilen klozlar üzerinden değerlendirilmesi bu durumun ana esasıdır. Örnek olarak massey ferguson modelleri için kullanıcı el kitapları bu tür bilgileri detaylı olarak aktarmış vaziyettedir. Herhangi bir traktör yedek parça ürünü için bu durum geçerlidir. Bakım süresinin standart aralıkları dışında atmosferik olarak çok kirli ve tozlu ortamlarda yakıtın temiz olmaması durumunda yakıt filtresi daha sık değiştirilebilir. Bu sayede motor ömrü uzatılabilir.

 Enjektör nasıl arızalanır çözümü nedir?

            Enjektörler yakıtları mikronluk açıları sayesinde pompanın oluşturacağı değerler doğrultusunda piston üzerine püskürtür. Bu değerler her modeli için sunulmuştur. Örnek olarak massey ferguson bütün modelleri için bu bilgileri paylaşır. Kirlenme enjektörler üzerinde ki yakıt akışında sürtünme oluşturması sebebi ile mikronluk açı kaybedildiğinde enjektörler çalıştıkları sırada kendilerine zarar verirler. Bu sebeple de arızalarının kesin çözümü parçanın değişimi olarak bilinir. Herhangi bir traktör yedek parça modelini seçmeden önce doğru parçanın doğru model için seçilmiş olduğundan emin olunması kişileri ortaya çıkacak olumsuz ve kötü sonuçlu olaylardan koruyacaktır.