Fren Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Fren Aksamı

Massey Ferguson Fren Aksamı 

Fren aksamı nedir nelerden oluşur? 

            Bilindiği üzere fren aksamı aracın hareketini yavaşlatmak ve durdurmak için görev yapan elemanların tamamıdır. Ancak oldukça birleşik bir yapıda olan bu mekanizmaların kesinlikle uzmanlarca onarılması mümkündür. Çünkü disk çapları ve balata çapları gibi bilgiler massey ferguson tarafından paylaşılsa da yorumu pek mümkün değildir. Bu sebeple de dikkatli davranılması kişileri ve araçlarını koruyacaktır. Fren aksamı elemanları balatalar kampanalar abs aparatları hidrolik hortumları hidrolik fren sıvısı kaliper pimi ve disklerden oluşur. Her birinin ayrı bir görevi söz konusu vaziyettedir.

 Disk ve muhtelif fren elemanları ne işe yarar? 

            Bilineceği üzere balatalar diskler üzerinde baskı oluşturarak tekerleklere bağlı olan disklerin yavaşlatılarak aracın da yavaşlamasını sağlar. Bunun yanı sıra kampanalar ise balataların yerleştirildiği gözler olarak da tabir edilir. Bir diğer önemli eleman ise kaliper pimleridir. Bu elemanlar da balata ve disklerin toleranslarını koruyarak gereksiz aşınmaların önüne geçen elemanlardır. Bahsi geçen traktör yedek parça modelleri kesinlikle doğru seçilmelidir Aksi halde çalışmaları söz konusu değildir. Fren hidrolik sıvıları ise balataların kuvvetli şekilde abs ile birlikte kullanılması için gerekli sıkıştırma gücünü oluştururlar. Bu noktada dikkatli olunması gereken nokta ise massey ferguson tarafından tavsiye edilen fren sıvısının tercih edilmesidir. Çünkü bu aracın fren ömrünü uzatacaktır.

 Fren aksamı çalışmadığında ne yapılır?

            Mümkün olan durumlarda çekici çağırılarak araç olduğu yerden taşınır. Fakat her zaman mümkün olmayan bu yöntemin yerine aracın olduğu yerde onarılması söz konusudur. Fren aksamı çalışmayan bir araçla seyahat edilmesi sadece sizin değil diğer sürücülerin de hayatını riske atması sebebi ile cezai işlem uygulanabilmektedir. Bu sebeple de dikkatli davranılması söz konusudur. Bu sebeple de muhtelif traktör yedek parça ürünlerinin değişimi söz konusudur.

 Fren aksamı elemanları nasıl değiştirilir? 

            Acil bir durum söz konusu olmadıkça tamir işlemini üstlenmeniz sadece risk almanız anlamına gelmektedir. Tekerleklerin sökülmesinin ardından ortaya çıkan sabitleme vidalarının dağıtılması ile bileşenler birbirinden ayrılmış olacaktır. Ardından muhtelif elemanların söküldükleri gibi tekrar monte edilmeleri ve yeterince sıkıştırıldığı kontrol edildikten sonra işlem tamamlanır.