Gergi Mekanizma Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Gergi Mekanizma Grubu

Massey Ferguson Gergi Mekanizma Grubu

Gergi mekanizması nedir? 

            Gergi mekanizmaları aracın marş motorundan elektrik enerjisi ile sağlanan hareket gücünün krank miline kayışları yardımı ile iletilerek araca ilk hareketin verilmesinde ve sonrasın sürekli vaziyette motordan bağımsız olarak çalışması gereken parçalara hareket aktarma kayışların yerinden çıkmasını ya da gevşemesini önleyen elemanlar olarak tanımlanmaktadır. Her gergi mekanizma grubu için belli standartlar söz konusudur. Bu standartlar her model için farklılıklar göstermektedir. Bu durumun temel nedeni olarak ise modelin ayrı bir kayış uzunluğu olması gösterilmektedir. Bu sebeple de massey ferguson modelleri için doğru kayış aralıkları ve gergi elemanı bilgileri paylaşılmış vaziyettedir. 

 Gergi mekanizmaları olmazsa ne olur?

            Gergi mekanizmaları bahsedildiği üzere aracın ilk hareketi için hayati önem arz etmektedir. Bu sebeple de olmamaları durumunda aracın çalışması söz konusu değildir. Aracın çalışmasından ziyade araca bağlı olan diğer elemanlarında çalışması imkânsızdır. Bu sebeple de doğru gergi mekanizma grubu tercih edilerek kullanılmak zorundadır.

 Gergi mekanizmaları nasıl bozulur?

            Gergi mekanizmaları genellikle belli bir kullanım ömrüne sahip vaziyettedir. Üzerinde sürekli kayışın hareketi söz konusu olması sebebi ile sürekli aşınırlar. Son noktada ise kötü sesler çıkartarak işlevlerini yitirirler. Bu durumda bahsi geçen traktör yedek parça modelinin değiştirilmesi nihai çözüm olacaktır.

 Gergi mekanizmaları nasıl kullanılır?

            Gergi mekanizmaları motor bloğu üzerinde belli olan yerlerine monte edilerek kullanılırlar. Aksi bir vaziyette kayışın gergi üzerinden hareket, sağlanamaz bu sebeple de aracın çalışması olanaksızlaşır. En doğru gergi mekanizmasının tercih edilmesi için massey ferguson kitapçıklarına göz atılarak doğru model tespiti yapılabilir. Yanlış bir modelin yanlış bir noktaya monte edilmesi istisnalar dışında olanaksızdır. Montajının doğru yapılması için kesinlikle alanında uzman bir personele ihtiyaç duyulmaktadır.

 Gergi mekanizmaları nasıl değiştirilir?

            Bu elemanların değiştirilmesi için öncelikle gerginin kayışa oranla ters yönlü olarak hareket ettirilmesi gerekir. Ardından kayış yerinden çıkartılarak gergi mekanizmaları sabitleme cıvatalarının sökülmesi ile yerinden ayrılacaktır. Muhtelif traktör yedek parça modelinin yerine takılması için sökülen parçanın yerinin temiz ve kullanılabilir durumda olması gerekmektedir. Yuva üzerinde oluşan hasar yeni parçanın montajını zorlaştırır.