Hidrolik Direksiyon Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Hidrolik Direksiyon Aksamı

Massey Ferguson Hidrolik Direksiyon Aksamı 

Hidrolik direksiyon nedir?

            Hidrolik direksiyon bilineceği üzere hidrolik kaldırma ve itme gücü bulunan sıvıları bir silindirik piston içerisinde sıkıştırılması sonucu ortaya çıkan gerilimin kullanılması ile hareket ettirilebilen hareketlendirme organıdır. Bu elemanlar direksiyon pompası ve muhtelif bağlantı elemanları ile çalışmaktadır. Basınçlı hidrolik sıvısının piston içerisinde ki hareketi direksiyon miline kullanıcı tarafından aktarılması sebebi ile oldukça rahat bir döndürme işlemi sağlanır. Hidrolik direksiyon aksamı darbelere karşı dayanıksızdır. Bu sebeple de açıkta bulunması halinde düşürülmemelidir. 

 Hidrolik aksamda sızıntı olursa ne olur?

            Direksiyon sıvısının kaybedilmesi durumunda aracın döndürülmesi hayli zorlaşabilir. Bu tür durumlar genellikle hidrolik hortumların delinmesi durumunda ortaya çıkar. Bir diğer nedeni ise aşırı yüklenmeler durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple de kaybedilen sıvı sızıntının giderilmesinin ardından tekrar doldurulmalıdır. Aksi halde direksiyon pompası kullanılamaz hale gelebilir. Daha sağlıklı bir direksiyon manevrası için mutlaka önerilen değerlerde ki sıvıları kullanın. Örnek olarak massey ferguson bu değerleri kullanıcıları ile paylaşmış vaziyettedir.

 Hidrolik aksamı olmadan araç çalışır mı? 

            Bu tür durumlarda bazı modeller fren hidroliğinden besleme alarak basıncı artırır. Ancak bu tür modellerde aracın çalıştırılması fren sıvısının da kaybedilmesi anlamına gelmesi sebebi ile oldukça risklidir. Traktör yedek parça modelleri arasından doğru sıvıların tercihinin yapılması bu tür sorunlara engel olacaktır. Aracın çalışması durumunda herhangi bir şekilde sızıntı olmadığında direksiyon zor dönüyor ise aracın sıvısının azalmış olduğu anlamına gelir. Bu durumunda massey ferguson için tavsiye edilen direksiyon sıvısı ile ilave yapılması sorunu çözecektir.

 Hidrolik direksiyon tamir takımı kesin çözüm müdür?

            Hidrolik direksiyon aksamı bilindiği üzere sıvı kuvveti ile çalışmasından mütevellit sıvının oluşturacağı tahribatın tamir edilmesi tavsiye edilmez. Bu durumun temel nedeni ise bu tamiratın geçici bir yöntem olmasıdır. Uzun süreli ve sağlıklı kullanım için doğru olanı değişim olarak gösterilmektedir. Herhangi bir traktör yedek parça modelini seçmeden önce dikkatli davranılması gereken husus ürün kodlarının doğru olduğudur. Uyumsuz bir parçanın monte edilmesi olanaksız durumdadır. Montajları da tam anlamı ile alanında uzman bireylerce yapılmalıdır.