Jant Ve Teker Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Jant Ve Teker Grubu

Massey Ferguson Jant Ve Teker Grubu

            Milattan öncesine dayanan tarihe sahip olan, ilkel ismi ile tekerlek, günümüzde daha da modernize olarak sistemli bir hale geldi. Hareket kabiliyetini ve manevra gücünü daha da artıran bu sistemlerin en temel iki öğesini ise hiç şüphesiz jant ve lastikler oluşturmaya başladı. Teknik bir terim olarak, aks sistemine bağlı yuvarlak ve metalden oluşan jant ile kauçuktan üretilen ve içerisine basınçlı hava ile doldurulması sonucu jantın dış çevresini kaplayan lastiğin oluşturduğu bu sistem olarak adlandırabileceğimiz bu modern tekerlek sistemi günümüzde motorlu araçların ve iş makinelerinin hareketini kolaylaştırmıştır. 

            Hareket kabiliyetinin mekanik aksama kazandırılmasıyla birlikte motorlu taşıtları ve iş makineleri, birçok alanda ve birçok yerde görmekte ve insanlığın iş yükünü hafiflettiği bir gerçektir. 

            Yine iş yükünün yoğunlukta olduğu tarım sektöründe de önemli bir araç olduğu muhakkaktır. Traktör yedek parça olarak da önemli bir işleve sahip olan jant ve teker grubu, traktörlerin ağır yük taşımasına ve tarım işlerini sorunsuz yapması için büyük bir öneme sahiptir. Bu yönüyle tarım ve hayvancılık alanında en çok bilinen marka olan Massey Ferguson başta olmak üzere birçok traktör markası jant ve teker grubu ve yürüyen aksamının kaliteli ve dayanıklı olmasına önem vermiştir.

            Daha çok dağlık bölgede yapılan tarım işlerinde kullanılmakta olan ve çiftçinin hem ulaşım hem de iş yükünü kolaylaştıran traktörlerin, bu zorlu yol şartlarına ve dağlık bölgenin engebeli arazisine uyumlu olması gerekmektedir. Bunun en önemli faktörleri motor olduğu kadar bu zorlu şartlara uyum sağlayabilecek ve traktörü taşıyabilecek olan jant ve teker aksamı da büyük önem taşır.

            Aynı zamanda tarım için önemli bir etken olan sulama ve bunun sonrasında oluşacak çamurlu zeminde de hareket edebilmesini sağlamak adına güçlü bir yapıda olmasını sağlayan jant ve teker sistemi bir traktörü önemli kılmaktadır.

            Normal şartlarda bile zamanla aşınan ve bozulabilen bu sistemler, traktörlerin zorlu şartlarda çalıştığı düşünüldüğünde zamanla traktör yedek parça ihtiyacını doğuracaktır. Massey Ferguson traktörlerine özel üretilen jant ve teker grubu traktör yedek parçaları, kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. 

            Böylece siz zorlu şartlarda çalışırken traktörünüz yolunda güvenle devam eder ve size sadece alacağınız ürünü düşünmek kalır.