Lastik Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Lastik Aksamı

Massey Ferguson Lastik Aksamı

            Massey ferguson marka traktörlerde lastik aksamı ve diğer parçaları.

 Traktörün yer ile temasını gerçekleştiren ve kauçuk malzemeler ile çelik teller ve bazı kimyasal maddeler ile oluşturulan ve içerisine hava basılarak kullanılan en önemli aksamdır.

 Lastiklerin ana bileşenleri:

 1- Sırt; lastiklerin dış zemin ile temasının gerçekleştiği yerdir.

 2- Yanak; Omuz kısmı ile topuk bölgesi ile arasında kalan esnekliğin olduğu ve marka, ebat ve diğer özelliklerin yazılı olduğu kısımdır.

 3- Topuk; Lastiğin janta sıkıca bağlanmasını sağlayan kısmına denir.

 4- Omuz; Sırt bölgesi ile yanak bölgesi arasında kalan ve lastiğin en sert kauçuk bölümüdür. Lastikler ön teker ve arka tekerler için farklı ebat ve özelliklerde üretilirler.

 Massey ferguson için özel olarak üretilen tekerlerden bazıları;

            Arka Tekerler; Açılı bloklardan dizayn edilen ve toprağa bağlanma kapasitesi fazlalaştırılan bu tekerler ile çamur, kuru zemin ıslak zemin gibi birçok arazi şartında traktörün çekiş gücü kaybını engeller. Ebatlar; 16,9/ 14 - 30 ebatlarında olan lastikler için maksimum jant ebadı ise W15L olmalı ve bu lastiklerde taşınabilir yük kapasitesi ise 2300 kilogramdır.

            Ön Lastikler: Güçlü yapıda olmalı ve taş, darbe gibi etkenlere dayanıklı olarak özel oluklu yapılardadır. Ebatlar; 6.00/ 16 ebatlarında olan lastikler için maksimum jant boyutu 4,50E olmalıdır. Bu lastikler ile taşınabilir yük kapasitesi ise 560 kilogramdır. Lastiklerin yanak kapasitesi arttığında azami yük tonajının da artacağı ve buna bağlı olarak kat sayısı ve hız endeksleri de değişeceği düşünülmelidir. traktör yedek parça arasında en önemli yeri kaplayan lastiklerin zamanı dolduğunda değiştirilmeli ve bu konuda hassas davranılmalıdır.

 Diğer lastik aksamı sayarsak;

 1- Gövde kaporta altı lastikleri, bu lastikler ile motor bloğu, elektrikli aksamları dış etkenlerden korumak için kullanılır. Ve metal teması ile oluşabilecek negatif etkileri asgari düzeye indirir.

 2- Conta lastikleri, Birçok birleştirilmiş parçanın arasında hem hava hem de yağ sızdırmazlığı için kullanılan bu parçalar hem keçeden hem de kauçuk lastiklerden olabilmektedir.

 3- Hidrolik beyin conta lastikleri de önemli traktör yedek parça olarak sayılabilir.