Mazot Donanım Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Mazot Donanım Aksamı

Massey Ferguson Mazot Donanım Aksamı 

Mazot donanım aksamı nedir? 

            Mazot donanım aksamı pompa enjektör mazot boruları mazot otomatiği ve mazot filtresi elemanlarının birleşmesi ile ortaya çıkan gruptur. İşleyişi teknik olarak depodan pompa vasıtası ile çekilen yakıtın öncelikle mazot filtresinde temizlenmesinin ardından pompaya iletilerek yakıt boruları ile taşınması ile enjektörlere iletilmesidir. Mazot otomatiği bu süreç içerisinde miktar ayarlaması ve pompa yardımcısı olarak çalışmaktadır. Bu sebeple de mazot donanım aksamı pek çok bileşenden oluşan komplike bir yapıdır.

 Mazot donanım aksamının görevi nedir?

            Kullanılmak üzere hazır bulunan mazotun temizlendikten sonra pompanın belirlediği basınç ve miktarlar doğrultusunda enjektörler aracılığı ile nihai hareketli olan pistonlara iletilmesini sağlamaktadır. Bu sayede aracın ihtiyaç duyduğu yakıt en hızlı ve en temiz şekilde sağlanmış olur. Aksi halde aracın çalışması söz konusu değildir. Bu durumun temel nedenleri arasından mazotun kalitesiz olması sebebi ile filtre ve boruların tıkanmasıdır. Bir diğer etken ise pompa üzerinde oluşan aşınmaların ve tıkanmaların sonucu olarak enjektörler üzerinde hava oluşmasıdır. Bu durumda araç yanma odasına yakıt gönderememesi sebebi ile çalışmayacaktır. Bu basınç değerleri massey ferguson tarafınca kişiler ile paylaşılmıştır.

 Mazot donanım aksamında sızıntı durumunda ne olur?

            Traktör yedek parça modelleri doğru seçilmediği takdirde bu tür sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu durumun temel nedeni ise uyumsuz parçanın montajıdır. Mazot kolay yanan bir madde olmamasına rağmen açık ateş ile teması halinde parlayacaktır. Bu sebeple de mazot sızıntısı durumunda araç istop edilerek yerinde tamir yapılması en sağlıklı çözüm olacaktır. Traktör yedek parça ürünleri arasından doğru seçim yapmak için sökülen parçanın model numarası yardımcı olacaktır.

 Mazot donanım aksamı tamiri nasıl olur?

            Bu aksamın tamiri onarımdan ziyade değişim ile sağlanmaktadır. Çünkü oldukça hassas elemanlar olmaları sebebi ile değiştirilmemeleri durumunda aracın muhtelif parçalarına zarar verebilirler. Bu sebeple de kullanım ömürleri massey ferguson tarafından yayınlanmış vaziyettedir. Mazot donanım grubu elemanları belirli periyotlarda uygulanmalıdır. Bu sayede aracın motor ömrü korunabileceği gibi performansı üzerinde herhangi bir kaybın oluşması durumunun önüne rahatlıkla geçilmiş olunacaktır.