Piston Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Piston Grubu

Massey Ferguson Piston Grubu

Piston nedir?

            Pistonlar bilindiği üzere silindir bloğu içerisinde bulunan atmosferik hava ve parlayıcı maddenin yakılması sonucu elde edilen enerji ile hareket organlarına enerji ileten elemanlardır. Bir nevi aracın kalbi olarak da tanımlanabilirler. Piston grubu elemanları hakkında dikkatli davranılması gereken husus çaplarıdır. Her motor için her piston uygun değildir. Bu yüzden massey ferguson modelleri için doğru parçalar kullanıcılar için paylaşılmış vaziyettedir.

 Piston aşınması durumu nedir?

            Pistonlar üzerine düşen yakıt ve içeriye gönderilen havanın sürekli vaziyette yakılmasını sağlaması nedeni ile is ve kurum gibi kötü etkenlere maruz kalabilmektedirler. Bu durumun başlıca nedeni yakıtın temiz olup olmaması ve hava filtrelerinin yeterince temiz hava gönderememesidir. Piston grubu eskimesinin başlıca nedeni olarak gösterilirler. Piston aşınması yetersiz yağlanma durumu ile de meydana gelebilmektedir. Fakat bu gerçekleştiğinde motor çalışmaz hale gelir vaziyettedir.

 Piston sıkıştırma oranı nedir?

            Sıkıştırma oranı yakıt ve blok içerisinde ki hacmin cc ile ölçülmesi aracılığında tespit edilirler. Bu ölçüler massey ferguson tarafından paylaşılmış vaziyettedir. Piston sıkıştırma gücü araç performansını belirleyen başlıca faktör olarak bilinmektedir. Bu sıkıştırma oranının değiştirilmesi durumunda araç üzerinde ciddi zararlar meydana gelebilmektedir. Bu sebeple de alanında uzman personel dışında kişilerin işlem yapmasına izin verilmemelidir.

 Piston nasıl değiştirilir?

            Pistonlar motor bloğu içerisinde olmaları sebebi ile öncelikle üst kapak ardından silindir motor kapağının sökülmesi ile ortaya çıkacaktır. Piston kulaklarının da sökülmesinin ardından piston çekme aparatı yardımı ile pistonlar yerinden çıkartılır. Yeni yerleştirilmesinin ardından sökülen parçalar monte edilerek araç yeniden çalışır hale getirilir. Ancak bu işlem uzmanlarca uygulanmalıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçların ortaya çıkması olası bir vaziyettedir. Traktör yedek parça modellerinin doğru seçilmesi hayati önem taşımaktadır. Çünkü yanlış seçilen piston grupları uyum sağlamayacakları için montajları söz konusu değildir.

            Pistonun muhtelif parçaları da kontrollü şekilde kullanılmalıdır. Aksi halde küçük detaylar araca ciddi zararlar verebilmektedir. Buna örnek olarak piston bilezikleri gösterilebilmektedir. Bu sebeple de traktör yedek parça modellerinin doğru uygulanması aracın daha sağlıklı bir işleyişe sahip olmasına olanak tanır.