Pompa Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Pompa Grubu

Massey Ferguson Pompa Grubu

Pompa nedir? 

            Pompa mazot deposundan yakıt boruları ile çekilen mazotun farklı enjektörlere yüksek basınçlı olarak gönderilmesini sağlayan eleman olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu eleman sadece yakıt göndermekle kalmaz. Aynı zamanda yanma odasına giremeyen geri çekilerek yakıt döngüsü içerisine yeniden girmesine olanak sağlar. Bu sayede büyük miktarda yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Pompa çalışmadığında aracın çalışması söz konusu bile değildir. Bu sebeple de pompa grubu oldukça önemli bir konumdadır.

 Pompa gurubu elemanları nelerdir?

            Pompa grubu elemanları yakıt boruları geri dönüş borusu, rekorlar ve sabitleme ayaklarından oluşur. Rekorlar enjektör ve pompa arasında bulunan mazot borularının sabitlenmeleri için kullanılan elemanlardır. Borular ise sürekli olarak yakıtın taşınmasını sağlayan mikronluk hassas ölçülü elemanlar olarak görev yaparlar. Pompa enjektör uyumu borular ile de uyum içinde olmalıdır. Aksi halde aracın doğru çalışması imkânsız durumdadır. Çünkü yakıt borularının çok geniş olması durumunda pompanın oluşturacağı basınç değerini kaybedecek ve enjektör üzerinde hava oluşmasına neden olarak aracın çalışmasına olanak vermeyecektir. Bu değerler massey ferguson tarafınca standart olarak yayınlanmış vaziyettedir. 

 Pompa grubu tamiri mümkün müdür? 

            Traktör yedek parça modelleri arasında pompa oldukça nadiren arıza oluşturur. Bu sebeple de bir kez bozulmasının ardından tamiri pek mümkün değildir. Çünkü pompalar aşınmalar sebebi ile arızalanır. Aşınan yere yama yapılamadığı için tamirleri değişim yolu ile sağlanır. Traktör yedek parça modeli seçilmeden önce dikkatli davranılması gereken husus parçanın araç ile uyumlu olup olmadığıdır. Aksi halde montajı imkânsız olacaktır. Bu sebeple de dikkatli davranılması aracı ve kişileri koruyacaktır.

 Pompa darbe alırsa ne olur?

            Pompa hassas bir eleman olması sebebi ile düştüğünde bile içerisinde bulunan küçük sıkıştırma cepleri zarar görebilmektedir. Bu sebeple de darbelere dayanıksızdır. Massey ferguson tarafından verilen bilgilerce en fazla 14 kiloluk bir darbeye dayanabilmektedir. Ancak bu durum gerçekçi olmamakla beraber oldukça risklidir. Bu sebeple de hassas davranılması kişilerin yararına olacaktır. Pompa montajı basit bir işlem olmaması sebebi ile alanında uzman kişilerce monte edilmesi en sağlıklı seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.