Rot Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Rot Aksamı

Massey Ferguson Rot Aksamı 

Rot aksamı nedir?

            Rot aksamı araçların ön düzenlerinin sürekli vaziyette istenilen ayarda tutulmasının yanı sıra 4 ayrı açı ile aracın doğru düzlem üzerine kalarak lastik aşınmasının önlenmesi ve kumanda edilen tekerlekler üzerine düşen hareketliliğin sapmalarının engellenmesinde kullanılan elemanlardır. Bu elemanların sıklıkla karşılaşılan sorunu ise belli bir darbeye dayanabilmeleridir. Bu darbe değerleri massey ferguson tarafınca kullanıcı kitapçıklarında belirtilir. Ancak darbenin kontrolü olanaksız olması sebebi ile sert bir sürüş tarzı ilk olarak rotları bozacaktır.

 Rot aksamı bozulursa ne olur?

            Rot aksamının bozuk olduğu düz ve dengeli bir zemin üzerinde aracın sağa ya da sola doğru daha fazla hareket etmesi sonucunda anlaşılır. Bu sola çekme durumunda sol rot aksamı elemanlarının her zaman arızalı olduğu anlamına gelmez. Bu sebeple de alanında uzman bireylerce arıza tespiti yapıldıktan sonra ilgi traktör yedek parça modeli değiştirilmelidir. Aksi halde kişiler ve araçlar zarara uğrayabilirler. Rot aksamı için belli açılar söz konusudur. Bunlardan en önemlisi kaster açısıdır. Bu açı sayesinde aracın titremesi engellenir. Doğru statik değerleri massey ferguson tarafınca ilgili kitaplar üzerinden paylaşılmış vaziyettedir.

 Rot elemanları darbeye dayanıklı mıdır?

            Rotlar bilindiği üzere tekerlekler üzerinde çok amaçlı denge sağlama elemanlarıdır. Bu sebeple de hassas olarak ayarlanırlar. Doğru monte edilmemeleri durumunda kolaylıkla arızalanarak tekrar kullanılmaları olanaksızlaşır. Bu sebeple de doğru güç uygulanarak monte edilmelidir. Düşmeleri durumunda muhtelif zararlara uğrayabilirler.

 Rot aksamı elemanları nelerdir?

            Rot grubu için traktör yedek parça modelleri arasında en çok karşılaşılan parçalar rot kolu ve rot başı modelleridir. Bu modellerin dışında sabitleme somunları da bilinen parçalarıdır. Rotlar yük taşıma değil yük dağılım dengesi ve hareket dengesi sağlamaları nedeni ile farklı bir amaç için kullanılamazlar. Farklı uzunluk ve ebatta olan bir rot kolunun ilgi modele uyumlu olmaması durumunda montajı kesinlikle yapılmalıdır. Aksi halde aracın motor bloğundan iletilen hareket dengesizleşeceği için aracın muhtelif yerlerinde gevşeme gibi sorunlar meydana gelecektir. Bu sebeple de araç doğru çalışmayarak düz yolda bile doğru gidemeyecek hale gelebilir.