Sekman Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Sekman Grubu

Massey Ferguson Sekman Grubu

            Hayatımızı kolaylaştıran motor, içerisinde ve dışarısında birden fazla aksamı barındırmaktadır. Küçük dahi olsa önemsiz olmayan hiçbir parça yoktur. Hatta küçük ve önemsiz gibi görülen birçok parça motorun çalışması ve performansını büyük oranda etkiler. Bununla birlikte eksikliğinde ise çoğunlukla motoru çalışmaz hale getirebilecek bir etken bile gelebilmektedir.

 Sekman Grubu Nedir? Motor İçin Önemi Nedir?        

            Sekman da motor çalışma sisteminde böylesine büyük bir etkiye sahip bir motor parçasıdır. Silindir bloğu içerisinde bulunan ve hareket eden pistonların yan kısmında bulunan döküm demir ya da çelik alaşımdan yapılmış bir halkadır. Sıkıştırma sırasında silindirler içine alınan havanın sızmasını engelleyerek, kartelde baskı oluşturmasını engeller. Motorlar incelendiğinde sekman grubu, kompresyon (baskı) ve yağ sekmanı olmak üzere birden fazla bulunur ve motorun daha performanslı çalışmasına katkıda bulunur.

            Motor çalışmaya başladıktan bir süre sonra aşınması durumunda aşınan sekmanlar yağın yakıtla karışmasına sebep olur ve yağ eksiltme başlar. Halk arasında “Motorun yağ yakması” olarak bilinen bu durum sekman grubu görevini tam yerine getirmediğinde gerçekleşen bir durum olarak bilinir ve motor performansında büyük oranda düşüş meydana gelmektedir?

 Öneminin yalnızca ustalar ya da bu konuyla ilgili olanlar tarafından bilindiği sekman grubu, gerek motorun çalışma sisteminde gerekse yaptığı iş bakımından motor aksamı için küçük ama önemli bir parçadır.

 Sekman Grubu Traktörler İçin Önemli midir?

            Ağır şartlarda çalışan traktörler için sekman büyük önem taşımaktadır. İş gücünü azalması bakımından, traktör sürekli kendini zorlayacağından zamanla sekmanlarda aşınma gerçekleşebilir. Bu nedenle Massey Ferguson ve diğer traktör üreticisi firmalarla birlikte traktör yedek parça üreticisi firmalar bu sekman üretiminde dikkatli davranmışlardır?

            Motor performansının önemli olduğu araç olan traktörlerde sık karşılaşılan sekman grubu aşınması traktör yedek parça ihtiyacını da beraberinde getirmiştir.

 Massey Ferguson Markalı Traktörlerde Yedek Parça Tedariki Kolay mıdır?

            Ülkemizde en çok kullanılan traktör markalarından biri olan Massey Ferguson, çiftçilerin zor durumda kalmalarını önlemek adına traktör yedek parça üretimine dikkat etmiştir. Bunun la birlikte birçok yan sanayi firma da traktör yedek parça hizmeti sunarak traktör kullanıcılarının mağdur olmasının önüne geçmiştir.