Subap Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Subap Grubu

Massey Ferguson Subap Grubu

            Ünlü bir traktör markası olan Massey Ferguson için pek çok yedek parçalar bulunmaktadır. Bu parçalardan biri de subap grubu olarak bulunmaktadır. Traktör arızaları ya da çalışma aksamaları halinde değiştirilmesi gereken bir parça olan subap pek çok açıdan traktörün işleyişini etkilemektedir.

 Traktör Yedek Parçası Subap Nedir?

            Subap; motorun üst tarafında bulunan ve motorun çalışma esnasında hava ve yakıt karışımını uygun alanlara çekmek için piston hareketlerine göre açılıp kapanan traktör yedek parça grubudur. Hava ve yakıt karışımını emme odasına almayı sağlayan bu parça aynı zamanda uygun anlarda açılarak yanma sonucunda ortaya çıkan parçaların yanma odasından uzaklaşmasını da sağlamaktadır. Bu parçalara egzoz subapları adı verilmektedir ve bu parçalar hareketli traktör parçalarıdır. Subaplar hareket kabiliyetlerini eksantirik millerinden almaktadır.

 Subap Ayarı Ne Zaman Yapılır?

            Tüm traktör markalarında olduğu gibi Massey Ferguson marka traktörler için de subap ayarı gerekmektedir. Bu ayar traktörlerin motorları için hayati bir önem taşımaktadır. Aracınızdan supap sesi geldiği anda subap ayarı yapmanız gerekmektedir. Bu ses genel olarak birbirine hızlı şekilde vuran iki demir parça sesine benzetilmektedir. Traktör üzerinde subap grubu için yapılacak ayarlarda bazı durumlarda subap değişimi de gerekmektedir. Bu kontrolleri sağlarken bazı ipuçları size subap ayarlarında sıkıntı olduğunu göstermektedir.

 Subap Parçası Sıkıntıları Nasıl Belli Olur?

            Traktörünüzde motor çekiş gücünde bir azalma oluyorsa muhtemelen subaplarla ilgili bir sıkıntı bulunmaktadır. Motor çekişi olmayan araçlar için farklı traktör yedek parça sıkıntıları da elbette bulunabilmektedir. Yakıt tüketimi ciddi oranda artmışsa subap ayarı gevşemiş olabilir. Traktörde gaza basmanıza rağmen aracı sanki bir güç gittiği yönün aksine çekiyor gibi bir izlenim uyanırsa yine bu sorun subaplarla ilgilidir. Traktörünüz çok yakıt harcamasına rağmen bir türlü hızlanmıyorsa ya da yokuş aşağı şekilde dahi hareket ederken hızlanması gereken durumlarda bir türlü istenen hıza erişemiyorsa aracınız subap ayarları ile ilgili bir problem yaşamaktadır. Yine subap ayarlarının bir diğer göstergesi de sabahları ilk çalıştırma anında traktörünüzün zor çalışması olabilir. Bu durumda muhtemelen subap ayarları çok sıkıdır.