Termostat Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Termostat Grubu

Massey Ferguson Termostat Grubu

            Motor aksamı incelendiğinde sadece bir ürün olmadığı fark edilecektir. Bunun en önemli sebebi hareketi sağlayan motorun hareketini devam ettirebilmesi için yardımcı malzeme ya da aksamlara ihtiyaç duymasıdır.

            ​​​Enerji üretebilmek için büyük bir güç harcayan araç motoru bu hareket sonucu ciddi bir ısı da meydana getirmektedir. Motorun performansı için belirli derecedeki bu ısı gerekli olsa da her şeyde olduğu gibi motorda da fazla sıcaklık olumsuz etki yapacak ve motora ciddi hasarlar verecektir. 

            Motor konusunda uzman mühendislerin motor sistemine dahil ettikleri termostat grubu aksamı yardımıyla motor sıcaklığı kontrol altına alınmıştır. İçindeki metal ya da civanın sıcaklıkla genleşmesi sonucu devir daim sistemini devreye sokarak motorun ideal sıcaklığında kalmasını sağlayan termostat, hem motorun performansını artırması hem de motor aksamına zarar gelmesini engellemesi bakımından taşıt ve traktör yedek parça mahiyetinde hayati öneme sahiptir.

 Termostat Arızası Hangi Sonuçları Doğurur

            Termostat grubu aksamının arıza yapması genellikle üç durumda olur ve farklı etkilere sebep olurlar. Bu durumlar şunlardır;

  1. Sürekli açık kalması sonucu arızalanması

            Bu durumda motor istenilen ısıya ulaşamadığından motor aksamı yeterli performansı gösteremez. Motor kendini ısıtmak için ek bir güç harcayacağından fazla yakıt tüketimi gerçekleştirecektir. 

  1. Sürekli kapalı kalması sonucu arızalanması

            Termostat grubu sürekli kapalı olmasından dolayı işlevini yapmaması motor suyunun devir daim yapmamasına ve bunun sonucunda hararet yapmasına sebep olacaktır. Bu durumda motor ciddi hasar alacağından tehlikeli bir durum olarak değerlendirilir.

  1. Termostat grubu aksamının geç devreye girmesi

            İkinci bahsettiğimiz durumun benzeri bir arıza olan bu termostat arızası çeşidi de motorun çok ısınması ve sonrasında motorun zarar görmesine neden olacaktır. 

 Massey Ferguson Termostat Noktasında Nasıldır?

            Zorlu şartlarda ve bil hassa yaz aylarının sıcak ortamında çalışmak zorunda olan traktörler için de büyük bir öneme sahip olan termostat grubu, Massey Ferguson başta olmak üzere bütün traktör ve traktör yedek parça üreticileri tarafından dikkate alınmıştır.

            Türkiye'de çokça kullanılan Massey Ferguson, Türkiye şartlarında çiftçinin ihtiyacı olan termostat ve her türlü traktör yedek parça konusunda çiftçilerin tercih sebebidir.