Vantilatör Ve Kayış Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Vantilatör Ve Kayış Grubu

Massey Ferguson Vantilatör Ve Kayış Grubu

Vantilatör ve kayışlar nedir?

            Vantilatörler bilindiği üzere araç içerisinde dolaşan sıcak havanın soğutulması için kullanılan elemanlar olmakla beraber aynı zamanda sıcaklık kontrolü için kullanılan elemanlardır. Kayış grubu ise hareket aktarma elemanları olarak bilinmektedir. 

 Vantilatör ve kayış grubu nasıl çalışır? 

            Motor bloğu üzerinde oluşan hareket kasnaklar üzerine aktarılır. Bu sayede hareket tek bir noktadan dağıtılması olanak bulur. Bu noktada ise kayışlar devreye girerek gergiler ve makaralar yardımı ile hareketin vantilatöre taşınmasına olanak sağlar. Bu sayede araç ekstra bir enerji sarfiyatına gerek kalmadan soğutma görevini gerçekleştirir. Vantilatör ve kayış grubu hakkında dikkatli davranılması gereken bir kaç husus mevcut vaziyettedir. Bunlardan kısaca bahsederek faydalı olmaya çalışalım. Kayışlar belli ebatlara sahip olmaları nedeni ile her model için uygun değildir. Bu bilgiler massey ferguson tarafından açıkça paylaşılmış vaziyettedir. 

 Vantilatör ve kayış grubunda arıza olursa ne olur?

            Kayış grupları üzerinde oluşan hasarlar hareketin yetersiz aktarımı nedeni ile vantilatör üzerinde güç kaynağına neden olabilmektedir. Bu sebeple de aracın yeterli hızda soğutulamaması aracın ısı kazanımı sonucu yanmasına ya da ciddi zararlar almasına neden olmaktadır. Bu sebeple de dikkatli davranılması hem aracı hem de kişilerin sağlığına olumlu katkılarda bulunacaktır. Montajları alanında uzman bireylerce yapılmalıdır. Aksi halde aracın çalışmaması söz konusudur. Vantilatör ve kayış grubu elemanlarının arızalanması durumunda aracın çalıştırılmaması şiddetle tavsiye edilmektedir. 

 Vantilatör ve kayış grubu bakımı nedir nasıl yapılır? 

            Bakım süreleri periyodik aralıklar ile gerçekleştirilerek araç sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Aksi halde araç üzerinde kalıcı hasarların meydana gelmesi olası bir vaziyete bürünecektir. Bu bakım aralıkları massey ferguson tarafından standart normlar ile sunulmuş durumdadır. Traktör yedek parça kullanım süreleri belirtilmiş olmakla beraber kullanım talimatlarının okunması kişilere fayda sağlayacaktır. Vantilatör ve kayış grupları için bu değerler araç kullanım alanına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple de traktör yedek parça modelleri arasından seçim yapmadan önce doğru elemanın seçilmiş olduğundan emin olunması fayda sağlayacaktır. Araç bakımlarının düzenli ve zamanında yapılması motor ömrünü önemli oranda artıracaktır.