Volant Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Volant Aksamı

Massey Ferguson Volant Aksamı

Volant nedir?

            Volant marş motorunun elektrik akımı ile oluşturmuş olduğu ilk hareketin krank miline kadar iletilmesine olanak sağlayan eleman olarak tanımlanmaktadır. Volant aksamı silindirik bir yapıda üzerinde dişliler bulunduran bir formdadır. Bu sebeple de düşme darbelere karşı dayanıksız bir vaziyettedir. Dikkatli davranılmaması durumunda ciddi hasarların ortaya çıkması kaçınılmaz durumdadır. Dişli çapı uyumsuz olan volant modellerinin kullanılması durumunda aracın krank kasnağı ve marş motoru ciddi hasarlar maruz kalabilir. Bunun sonucu olarak araç tekrar çalışmayabilir. Doğru volant ölçülerinin edinilebilmesi için massey ferguson bu bilgileri kişiler ile paylaşmış vaziyettedir.

 Volant nasıl bozulur?

            Volan dişlisi bilindiği üzere yekpare bir parçadır. Bu sebeple de herhangi bir noktasında oluşan hasar volantın kullanılamaz hale gelmesini sağlar. Tipik arızaların başını kullanım ömründen dolayı arızalanmalar çeker. Bir diğer sık arıza sebebi ise marş üzerine marş basılmasıdır. Zaten çalışan bir volanta yeniden marş motoru ile hız kazandırılması sonucu muhtelif traktör yedek parça modellerinin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu sebeple de kişilerin dikkatli davranması hem araçları hem de kendilerini koruyacaktır. 

 Volant dişlisi tamir edilir mi?

            Volant aksamı çok hassas bir yapıda olması sebebi ile tamirleri söz konusu değildir. Çünkü doğru dişli aralığı sağlanamaz ise temas eden diğer bütün dişlilere de hasar verecektir. Bu sebeple de tamir işlemi riskten başka bir şey kazandırmayacaktır. Bu noktada nihai çözüm değişim olarak görülmektedir. Bu sebeple de bahsi geçen traktör yedek parça modelinin değişimi sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise dişli açıklığıdır. Bu açıklığın uyumsuz olması durumunda birbirine teması söz konusu olan dişliler birbirini kavramayacaktır.

            Birbirlerinin üzerine basmaları durumunda birbirlerini ezecekleri için hareket aktarılamaz. Bu sebeple de araç çalışmaz bir hale gelir. Massey ferguson doğru dişli aralıklarını kullanıcı kitapçıkları vasıtası ile paylaşmaktadır. Bu sebeple de bu kitapçıklara göz atılması kişileri ve araçlarını koruyacaktır. Volant elemanları yerlerine belirtilen tork değeri ile sıkılmalıdır. Aksi halde sürekli hareketli olan bu parçalar araç çalışırken küçük bir zorlanma karşısında yerlerinden ayrılarak zarar verebilir.