Mavi zebra

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Mavi zebra

            Balık severlerin gözdesi olan ciklet türü mavi zebra görüntüsü ve uyumluluğu ile akvaryumların da gözdesidir. Bu balık türü uyumlu ve şartlara dayanıklıdır. Güzel bir görünüm sahibi olan mavi zebra balık tutkunlarının çok sevdiği bir türdür. Latince ismi Archocentrus nigrofasciatus'dir. Bu tür sık tercih edilen balık türlerinden biridir. Kötü şartlara dayanıklı bir balık türüdür. Mavi zebra balığının mavi renkli olduğunu düşünmek biraz yanlış bir tabir olabilir. Çünkü mavi zebra mavi, turuncu, albino ve beyaz gibi renklere de sahip olma özelliğini taşır.

            Agresif özellikler taşıyabilecek bu tür yumurtlama yolu ile çoğalır diğer balık türleri gibi. Çiftleşme dönemlerinde ayrı bir bölgede yer alan bu balık türü yumurtlamayı da buraya yapar. Belli bir kuluçka döneminin ardından doğan yavrular aynı bölgede yaşamakta zorlanır. Diğer büyük balıklar tarafından yenme riski bulunan yavru mavi zebra balıklarının başka akvaryuma alınması gerekir.

            Yanında annelerinin de olması gerekir tabi. Anne yavrularını besleyerek büyümelerini sağlayacaktır. Eğer büyük balıkların yanında tutulur ise bu onların büyük balıklara yem olması anlamına gelir. Tek eşliliği benimseyen mavi zebra, eşini seçip çiftleştikten sonra başka bir eş kabul etmezler. Yavrulara beraber bakabilme özelliği bu balıklarda geçerli değildir. Çünkü tek eşlide olsa erkek mavi zebra balığının yavrularını yem olarak görmesi kaçınılmazdır.

            Yem konusunda pek sıkıntı yaratmayacak bir türdür. Her tür yemi yiyebilir. Bu konuda balık severlerin zorlanmayacağını söylemek yanlış olmaz. Mavi zebra 10 santimetre ile 14 santimetre arasında büyüme gösterebilir. Akvaryumun buna göre seçilmesi gerekir. 80 litre ile 120 litre akvaryum ideal olacaktır.

            Bu balık türünün 7,5 ile 8,5 PH derecesinde seviyesinin belirlenmesi ideal suyun yakalanmasını sağlar. Su sıcaklığının ise 22 ile 27 derece olması en ideal olandır. Bu balıkları beslemek isteyen balık severlerin bu şekilde dikkat ve özeni göstermesi sonucunda sıkıntı çıkmadan mavi zebra akvaryumları süsleyebilir. Güzel bir görünüme sahip olan ve uysal olan bu balık türünü beslemek size iyi gelebilir.