Maydanoz Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Maydanoz Tohumu

Maydanoz Tohumu

Maydanoz, gündelik hayatta sıkça tüketilen bir bitkidir. Faydalarının saymak ile bitirilmesi mümkün olmayan maydanozun tohumunu alıp ekebilir ve tüm faydalarını her zaman en yakınınızda tutabilirsiniz. Kendi hasadınız olduğu zaman; gübreleme korkusu yaşamadan farklı ilaçlama korkusunu tatmadan gönül rahatlığı ile tüketebileceksiniz.

Maydanoz Tohumunun Tıbbi Açıdan Yararları Nelerdir?

Maydanoz tohumu yalnızca kürleri ile değil aynı zamanda ilaç tedavilerinin içerisinde olması ile de bilinmelidir. Bu açıdan bakıldığında sayılabilecek olan tıbbi faydaları şu şekildedir;

  • Maydanoz, terletici ve idrar söktürücü bir özelliği içerisinde taşır.
  • Kadınların her ay başı dönemlerinde girmiş oldukları ağrıları hallerinden kurtulmalarını sağlar.
  • Hazmı kolaylaştırıcı etkisi ile zayıflamanın ve kiloları kolayca vermenin en doğal yoludur.

Maydanoz Ekimi Nasıl Olur?

Maydanoz tohumunun nasıl ekilmesi gerektiği konusunda sizlere biraz bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Bu bağlamda; maydanoz tohumlarının toprak ile direk buluşmasında herhangi bir zarar yoktur. Yani; toprağın hafif olara taranması ve temizlenmesi işleminin ardından tohumların ekilmesi gerekir. Ekstra bir işlemin yapılmasına da gerek yoktur.

Yabani Otlar Ve Maydanoz Sorunsalı

Sebze tohumlarının ekimi ve bakımı sırasında işlemlerin en zorlaştığı anlar, yabani otların devreye girmesi sırasında başlar. Yani; yabani otların düzenli olarak yetişmesi, maydanoz tohumuna zarar verebilir. Bu neden ile mutlaka yabani otlar konusunda fazlası ile hassas davranmak gerekir.

Maydanoz Ekim Aşamaları

220 tohum hakkında verilebilecek bilgileri düzenleyelim;

  • Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi toprağın ilk olarak yabani otlardan temizlenmesi gerekir.
  • Yabani otlardan temizlenen toprağın ardından sürülmesi gerekir. Ve elbette ki olmazsa olmaz, gübreleme işleminin yapılmış olması gerekir.
  • Genel olarak ilkbahar döneminde ekim işleminin yapılması gerekir. Bu halde; tohumum toprak ile bütünleşmesi çok daha doğal ve sıkı bir halde olur.
  • Toprağa minik yerler ve şeritler açılması gerekir. Ve açıla şeritlere maydanoz tohumlarını serpme işlemi, tıpkı yemeğe tuz ekme gibi doğal ve ani hareket ile yapılmalıdır.

Tüm bunların ardından hasat edeceğiniz maydanozlarınızın tadını çıkarın.