Maymun kafa

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Maymun kafa

            Balık severlerin her zaman ilgisini çeken bu orta Afrikalı dostumuz Zaire kayalık bölgelerinde de görülebilir. Hızı seven maymun kafa nehirlerin akıntılı olan bölgeleri ile hızlı sularda yaşamayı severler. Hız tutkunu bu tür kendi türleri ve diğer türler ile barış içerisinde yaşar. Taban seviyesinde yüzmeyi seven bu tür Latince de Steatocranus casuarius olarak bilinmektedir. Hayvanlar âleminin en sadıklarından biridir. Tek eşli yaşamı benimsemesinin yanında eşi öldüğü zaman bir daha eş bulmazlar kendilerine. Dişileri ve erkekleri ayırt etmek kolay değil. Çünkü aralarında çok ayrım yoktur.

            Erkeklerin bazıları genellikle daha iri bir yapıya sahiptir. Yüzgeçleri ise dişilere göre daha uzun boyutludur. Dişilerde ise kafa kısmında bulunan hörgüç az gelişir erkek türe göre. Üreme dönemlerinde 30 ile 60 yumurta bırakabilir dişi maymun kafa. Bazen yumurta sayısı 150 civarında olsa dahi genelde 30 ile 60 arasında olmaktadır. Erkek yumurtaların olduğu bölgeyi güvenlik çemberine alırken, dişi maymun kafa yumurtaları koruma görevini üstlenir. Beraber doğumdan sonra iki hafta süre ile yavruları beslerler. Daha sonra yavrular biraz büyümektedir.

            Maymun kafa 24 ile 28 derece sularda yaşamayı severler. Bakmak isteyenler için önemli bir ayrıntı. En az 100 litrelik akvaryumlarda yaşaması mümkündür. Küçük akvaryumlarda her tür gibi agresif hale gelebilirler.

            Akvaryumlarında akıntı olmalı. Yukarıda belirttiğimiz gibi akıntıyı ve hızlı suları sevdiklerinden akvaryumlarında da aynı ortamı yaratmak gerekir. Akıntılı akvaryum ile daha huzurlu olabilirler. Akvaryumu kaya ile dekore etmek gerekir. Bitki ile süsleme yapılacak ise bu bitkilere akvaryumdaki kayalara sabitlemek gerekir. Suyunun sertliğini 6 ile 8 PH seviyesinde ayarlamak gereklidir.

            Erkek maymun kafa en fazla 15 cm. dişi maymun kafa ise en fazla 10 cm. büyüme kaydeder. Beslenme şekilleri hem etçil hem de otçul olduğundan pek yemek ayırt etmez bu türler. Rahat besleyebilirsiniz. Maymun kafanın akvaryum ortamını iyi ayarlamak gerekir. Bu şartları sağladıktan sonra iyi bir maymun kafa sahibi olabilir ve akvaryumlarınıza renk katabilirsiniz. Maymun kafa ilanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.