Maymun Türleri

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Maymun Türleri

Maymunlar, Primatlar takımından gelen bir memeli türüdür. Maymunlar zeki ve sosyal canlılar olarak bilinirler. İnsanlara kromozom sayısı olarak en yakın olan canlı türüdür.  Kolayca tırmanabilirler ve ağaçlarda gezinebilirler. Sıcak ve rutubetli ortamlarda yaşarlar. Maymunları evcilleştirmek ve eğitmek de kolaydır. Genel olarak maymun türleri üçe ayrılmaktadır. Makaka, Goril ve şempanze türleridir. 

Makaka: Makaka türündeki maymunlar, maymun âleminin uzun kuyruklu canlılarındandır. Genellikle Asya kıtasının Hindistan, Çin, Malaya ve Filipinler ülkelerinde yaşarlar. Yaşlı bir erkek maymun sürüye önderlik eder ve toplu olarak yaşarlar. Avrupa’da berber maymunu olarak bilinen bir türü bulunmaktadır. Ve kuyruğu körelmiştir.

Goril: Maymunların gelmiş geçmiş en iri ve ağır türüdür. Ağırlıkları 300 kiloyu boyları ise 2 metreyi rahatlıkla bulabilmektedir. Batı Afrika’daki tropik ormanlarda yaşarlar. İnsanlara saldırmazlar büyük cüsselerine rağmen ürkek canlılardır.

Şempanze: Şempanzeler sadece maymunların değil hayvanların en akıllısı olarak bilinen canlılardır. Uysal karakterlidirler, insana zekâ olarak çok yakındırlar ve iyi eğitilebilirler. Yine Afrika’nın tropik ormanlarında ağaçlar üzerinde yaşarlar. Meyveler ve ağaç yapraklarıyla beslenirler.

Bunların dışında da yine Afrika’da yaşayan Orangutanlar, Mandril ve Babuin türleri de bulunmaktadır.

Evcil Hayvan Olarak Maymun Almak

Maymunlar kolayca eğitilebilir ve insanlarla aynı ortamda kolayca yaşayabilmektedirler. Önceden sadece hayvanat bahçesinde görebileceğimiz maymunları şimdi insanlar isterse satılan petshoplardan alabiliyorlar. Maymunların evlerde beslenmesi ve sanki kedi, köpek gezdiriyormuş gibi parklarda bahçelerde tasmayla gezdirilmesi artık kolayca görülebilecek bir durum.