Melek balığı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Melek balığı

           Latince adı Pterophllum Scalore olan Melek balığı, Peru, Brezilya, Amazon Havzası, Surinam ve Kolombiya bölgesindeki nehirlerde yaşamlarını sürdürmektedirler. Melek balığı hem etçil hem de otçul bir balık olma özelliğini taşımaktadır. Bataklık ve nehir kıyısında yaşayan bu balık türü genellikle killi toprakta yaşamaktan hoşlandığından akvaryumda besleyecek olanlarında akvaryumun alt kısmına killi toprak yerleştirmeleri tavsiye edilmektedir.

            Gösterişli bir balık türü olan Melek balığı zarif ve asil bir görünüşe sahiptir. Çok çeşitli desenlere sahip olmalarıyla birlikte bazı Melek balıkları üzerinde metale benzeyen bir mavi renk ve sarı ve yeşil rengin tüm tonlarını taşıyabilmektedir. Yine çok çeşitli desenlere sahip oldukları gibi genelde akvaryum içerisinde bu desenler ve renk tonları çok daha fazla ortaya çıkmaktadırlar.

            Melek balığı büyüklüğü genelde 10 cm iken en büyüğü ise 15 santimlik bir uzunluğa sahiptir ve cinsleri arasına bakıldığında iyi olan Melek balıklarının gözlerinin kırmızı bir renge sahip olduklarını görüyoruz. Melek balığı besleyecek olanlara tavsiyemiz 150 litre suda ve akvaryum yüksekliği 40 cm olması önerilmektedir.

            Melek balığında dişi ve erkek ayrımı yapabilmek oldukça zordur ancak ufak bir ipucu verecek olursak yetişkin olan erkek Melek balığı alınlarında hörgüce benzeyen bir çıkıntı bulunduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer ipucu ise üreme zamanı dişi ve erkek olan Melek balıklarını ayırt edebilmek çok daha kolaydır.

            Akvaryumda beslenen Melek balığı genelde su yosunu katkısı olan kuru yemlerle beslenirken elinizde bulunduğu ya da bulabildiğiniz takdirde donmuş canlı yemlerle de beslenebilmektedirler.

            Genelde nehirlerden kendi doğal ortamlarından koparılarak getirilmiş ve akvaryum ortamında beslenmek istenen Melek balığını yaşatmak zorken akvaryum içerisinde üretilerek evcil bir yapıya sahip olan Melek balığı bakımı çok daha kolaydır.

 AKVARYUMDA BESLEME TAVSİYELERİ

 - Beslenecekleri akvaryumların yüksek ve geniş olmaları tavsiyelerimiz arasındadır.

 - Melek balıkları tek eşli bir yapıya sahip olan balık türlerindendir.

 - Çiftleşirlerken rastgele her balıkla çiftleşmezler eşlerini kendileri seçerek çiftleştikleri gözlemlenmiştir.

 - Bu balıklar çiftleştirilirken üretim için diğer balıklardan ayrı bir akvaryuma alınmalıdırlar.