Midas

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Midas

          Midas türü akvaryum balıkları arasında rahat yetiştirilebilecek bir türdür. Genelde 300 ile 400 litrelik akvaryumların tercih edilmesinde fayda var. Bu balık türü 24 ile 28 derecede ayarlanabilen sularda yaşamaktadır. Midas türü saldırgan tavır sergileyebilir. Bunun için büyük akvaryumların tercih edilmesi gerekir.

            Midas türünün akvaryum konseptinde kayalık dekorunun tercih edilmesi ve kayalıkların girinti çıkıntı şeklinde alınması gerekir. Midaslar kendinden büyük balıklar ile anlaşabilir. Bazı türler ile kavga etmesi muhtemeldir. Bu türün vatoz ve ya kedi balığı gibi balıklar ile aynı yere konulmaması daha uygun olabilir. Yemek arayan vatozlar ve kedi balıkları Midasların huzurunu kaçırabilir.

            Midas yemek ayırt etmeden her şeyi yiyebilir. Yine de kendi hazırlayacağınız proteinli besinleri, çubuk yemleri ve ya granül yemleri tercih edebilirsiniz. Bu tür genelde yemek konusunda sahibine sorun çıkartmayacaktır. Kendiniz hazırlayabilir ya da yem alabilirsiniz. Akvaryumlarının üremeye uygun olması gerekir.

            Normal şartlarda 1 metreden küçük ve 300 litreden az suyu içerisinde barındıran akvaryumlar bu türlerin saldırgan olmasına neden olabilir. Çiftlerin üremesi için uygun ortamı yaratmak gerekir. Işık seviyesi ve akvaryum boyutları bunda önemli bir etkendir. Dişi üremede 400 ile 500 yavru verebilir. Verimli bir üreme dönemi yaşayabilen balıklar sahiplerine çok sayıda yavru bırakır. Dişi yumurtaları korumaya alırken, erkek ise yumurtaların muhafaza edildiği bölgelerde güvenliği sağlar ve kimseyi yaklaştırmaz.

            Latince ismi Amphilophus citrinellus olan ve Nikaragua ile Kosta Rika bölgelerinde yaşayan Midas en büyük boyutu 35 santimetre olabilir. PH seviyesi 6 ile 8 arasında olmasına rağmen musluk suyunda da yaşayabilir bu balıklar. Midaslar sarı, kırmızı, turuncu ve beyaz renge sahip olabileceği gibi bunların karışımı bir renge de sahip olabilirler.

            Genelde ortak yaşamı sevmemesine rağmen büyük balıklar ile beraber yaşayabilir. Yumuşak ve ya sert suları seven bu balık türü akvaryumlarınıza renk katabilir. Siz de akvaryumunuzda rahatlıkla besleyebilirsiniz. Midas türü size sorun çıkarmayacak ve akvaryumlarınızda hoş duracak bir görünüme sahiptir. Bakım ve beslenmesine dikkat ettiğiniz sürece sorun olmayacaktır.