Mücevher cichlid

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Mücevher cichlid

          Balıklar, hayvanlar âleminde yer alan omurgasız hayvanlardır. Balıklar neredeyse tüm türleri suda yaşar ve neredeyse hepsi solungaç solunumu yapar. Balıklar, soğukkanlı hayvanlardır ve kalpleri 2 odacıklıdır. Kalplerinde daima kirli bulunan balıkların vücutlarında temiz kan bulunur. Balıkların birçok çeşidi bulunmaktadır ve balıklar birçok kategoriye ayrılmıştır. Balıklar öncelikle kıkırdak ve kemikli balıklar olarak 2ye ayrılır.

            Balıklar genel olarak yumurta ile çoğalır ama doğurarak çoğalan bazı balık türleri de vardır. Balıklar beslenme şekillerine göre de kategorilere ayrılır. Bazı balıklar etçil bazıları otçul bazıları ise hem etçil hem de otçul şekilde beslenmektedir. Balıklar aynı zamanda evde beslenebilen de bir hayvan türüdür. Evde hayvan beslemek isteyen birçok insan tercihini balıktan yana kullanıyor. Balıkları genelde akvaryumda beslemeyi tercih eden insanlar için evde besleyebilecekleri birçok akvaryum balığı çeşidi vardır.

            Akvaryum balıklarından olan mücevher cichlid balığını da birçok kişi akvaryumda beslemektedir. Mücevher cichlid balığının uzunluğu 7-15 cm arasındadır. Bu balık için en uygun akvaryum sıcaklığı ise 21-24 derece arasındadır. Yaşayabilecekleri PH aralığı ise 6,5-7,5 arasındadır. Beslenme şekli ise etçildir. Bu balık türü genel olarak akvaryumun tabanında yaşarlar. Mücevher cichlid balıkları barışçıl balıklar olduğu için diğer balıklarla yaşayabilir.

            Ama üreme dönemlerinde agresif olabiliyorlar. Mücevher cichlid balıkları yumurtalayarak çoğalırlar ve yavrulara çok çabuk cinsel erginliğe ulaşır. Bu balık türünün bakımı için ise biraz tecrübeli olmak gerekmektedir. Bu balıklarda cinsiyet ayrımı net olarak yapılmıyor olsa da dişi balıkların erkek balıklara göre nispeten daha küçük yapılı olduğu bilinmektedir. Erkek balıkların rengi ise dişi balıklara göre daha koyudur. Dişi balıkların rengi daha soluktur.

            Günümüzde insanların evde balık ya da herhangi bir evcil beslenme oranı oldukça yüksek olduğu için birçok pet shopta bu balıkların satışı yapılmaktadır. Ve bu balıkların satış fiyatı oldukça uygundur en fazla 10 TL’ye bu balığı alabilirsiniz. Bu balığı aldıktan sonra evde akvaryumda beslerken çok dikkat edilmesi gerek. Balığa uygun yemler alınmalı ve balığa yeteri kadar yem verilmelidir.