Oğlak

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Oğlak

Keçi yavrusuna oğlak ismi verilir. Oğlaklarda keçilerle aynı özellikleri taşımaktadır. Oğlak boynuz gillerden olan memeli bir hayvandır. Evcil ve yabani olmak üzere iki başlık altında incelenebilir. Yüksek dağlarda ve yamaçlarda korkusuz dolaşabilen bir türdür.

Oğlaklar Ne İle Beslenir?

Oğlakların beslenmesi, ilkbahar mevsiminde yeni açan filizleri yemeyi çok severler. İlk olarak doğaya zarar verdikleri söylense de son zamanlarda bu düşünceler yerini daha olumlu düşüncelere bırakmış ve orman yangınlarını önlediği tezi ortaya atılmıştır. Yabani oğlakların hala doğaya zarar verdiği düşünülse de bazı dönemlerde otlanma yasağı ile bu zararın önüne geçilebileceği düşünülmektedir.

Oğlakların Özellikleri Nelerdir?

Büyüyüp keçi olduklarında onlarda çeşitlendirilir. Oğlaklar doğduktan 1-2 saat sonra annelerini tanıyabilir ve onların peşinden kolaylıkla gidebilirler. Oğlaklar 23 haftalıkken dünyaya gelirler. Oğlaklar da keçiler gibi hiçbir zorluktan korkmaz yüksek dağ yamaçlarında kolaylıkla ilerleyebilirler. Bundan dolayı ilerlemesi zor yollara keçi yolları denir. Oğlakların büyümesi ve keçi olana kadar onların sütünden ve etinden fazla yararlanmazlar. Bunun nedeni fazla verim elde edeceklerindendir.  Evcilleştirilebildiklerinden insanların hizmetindedirler. İnsanlarla kolaylıkla iç içe yaşayabilirler.  Sütleri oldukça sağlıklıdır. Hatta son zamanlarda anne sütüne en yakın süt olarak açıklanmıştır. Fazla yağlı sütleri yoktur. Irklarına göre yılda ortalama 1000 kg süt elde edilebilir. Büyüyüp keçi olduklarında derileri çok farklı amaçlarla kullanılabilir. Bundan dolayı da keçilerin derileri büyük bir önemle işlenir ve değerlendirilir.