Kebap

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Kebap

Organik Kebap Çeşitleri

Son yılların en fazla aranan ürünleri ve en fazla tercih edilen ürünleri organik gıdalar olmaktadır. Organik gıdalar hiçbir şekilde sonradan müdahale edilmeden olduğu gibi paketlenen ve satışa çıkartılan ürünlerdir. Geniş yelpazede organik gıda bulmak mümkündür. Kebap ve çeşitleri de artık organik olarak hazırlanmakta ve satışa sunulmaktadır.

Özellikle de doğu bölgelerinin geleneksel tatları arasında yer alan kebaplar yöresel olarak farklılık göstermektedir. Acılı kebap, acısız kebap, sebzeli kebap ve yapıldığı ete göre farklılaşan kebap çeşitleri bulunmaktadır.

Organik Kebaplar Nasıl Hazırlanır?

Doğu bölgelerinde daha çok odun ateşinde pişirilen ve şişe takılarak yapılan kebaplar Orta Anadolu’da ise bütün olarak kuyunun veya tandırın içine atılarak yapılmaktadır. Kuyu kebabı ismi ile anılan ve harika bir lezzet olan bu kebaplar tamamen Türk mutfağına ait lezzetler olmaktadır. Kebap çeşitleri kıymadan, kuzu etinden, dana etinden ve oğlak etinden yapılmaktadır. Yapılan kebapların organik kebap olması için daha etin ilk anından itibaren özenle hazırlanması gerekmektedir.

Lezzetli etler alabilmek için yetiştirilen hayvanlar otlaklarda ve meralarda beslenmektedir. Hazır yemler yerine organik, doğada yetişmiş olan otlar yedirilerek hayvanların tamamen doğal yollardan beslenmesi sağlanmaktadır. Bu besinler sayesinde hayvanın etinde sertlik olmadığı gibi hayvanın yağlanmasının da önüne geçilmektedir. Bu sayede de ortaya son derece doğal ve organik etler çıkmaktadır. Hatta bazı bölgelerde kekikli otlar hayvanlara yedirilmekte ve etin kendiliğinden kekik aroması ile alınması mümkün olmaktadır.

Organik Yöresel Kebap Çeşitleri

Doğal yollar ile yetiştirilen hayvanların etleri yine doğal yollar ile hazırlanarak doğal kebap ürünleri ortaya çıkarılmaktadır. Bu etlerde kullanılan baharatlar ve tuz da tamamen organik olarak elde edilen baharatlar olmaktadır. Büyük bir özenle hazırlanan kebaplar damak zevkine uygun olarak acısız veya acılı olarak yapılmakta ve paketlenerek istenen her bölgeye gönderilebilmektedir.

Türk insanın hiçbir zaman vazgeçemediği et ve et ürünleri bu şekilde doğal yollar ile hazırlanınca oldukça sağlıklı olduğu gibi aynı zamanda son derece lezzetli ve her damak zevkine uygun hale gelmektedir. Doğal olarak hazırlanan kebapların yine doğal yollar ile pişirilmesi son derece önemlidir. Organik kebap çeşitleri özellikle odun ateşinde pişirildiği zaman lezzeti daha da artmakta ve pişme aşamasında hiçbir şekilde vitamin kaybı yaşamamaktadır.