Pancar Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Pancar Tohumu

Pancar Tohumu

Pancarın fazlaca çeşidi vardır. Bizler, ilk olarak şeker pancarı hakkında biraz bilgilendirmek istiyoruz. Bu bağlamda; pancar tohumu nedir ve yetiştirilmesi nasıl olmalıdır, gibi sorulara cevaben bir yazı oluşturduk.

Şeker Pancarı Nasıl Yetiştirilir?

Şeker pancarı ekim aşamalarının doğru bir şekilde ilerlemesi adına mutlaka toprak ile alakalı olan tüm ayrıntıları en doğru hali ile bilmek gerekir. Bu halde;

  • Şeker pancarının ekileceği toprağın kış aylarına gelmede evvel hazırlanmış olması gerekir. Yani; toprak, sonbahar da mutlaka sürülmüş ve kuru bir halde havalandırılmış olmalıdır.

Şeker Pancarı Tohum Seçimi

Pancar tohumu seçimi, alınacak olan hasat için büyük önem arz eder. Tohumların birden fazla seçenekleri vardır. Bu seçenekler içerisinden mutlaka; en verimli olanı tercih etmenizi öneriyoruz. Ekilecek olan tohumların her yöre için farklı olması şarttır. Yani;

  • Tohum, mutlaka ekilecek olan toprağın iklim ve bitki örtüsüne göre tercih edilmelidir.
  • Ekilecek olan tohumun mutlaka; gübrelemeye ve ilaçlamaya elverişli bir hali olması gerekir.
  • Tohumun kökünün ve veriminin mutlaka şartlarınız dahilinde yüksek bir halde olmasını tercih etmelisiniz.
  • Ekilecek olan alanın ekim, dikim ve sürülmeye uygun olması, tohumun verimini mutlaka etkiler. Bu sebep ile alanınıza uygun olan tohumu seçmeli ve mutlaka tohumun yetişmesini kontrol altına alabilir olmalısınız.

Şeker Pancarında Toprak Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Sebze tohumları, 221 tohum seçeneği doğrultusunda tercih edilmelidir. Ayrıca, şeker pancarı toprak kullanımının mutlaka düzenli aralıklar ile kontrol edilebilir türden tercih edilmesi gerekir. Bu bağlamda; şeker pancarı tohumunun ekili olduğu bir toprağın her dört yılda bir de olsa havalandırılması ve temizlenmesi gerekir. Aksi halde; en verimli tohumda alınılmış olsa, verimin hasat zamanında düştüğü kesin olarak gözlemlenir.

Şeker Pancarı Faydaları

Şeker pancarı özellikle diyabet hastaları için doğal bir şeker bitkisi olarak belirli aralıklar ile tüketilmesi uygun olan bir bitkidir. Bu anlamda; şeker pancarının hasat edilmesi ve çokça üretilmesi asla bir zarara uğramaya sebebiyet vermez.