Papağan

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Papağan

           Birçoğumuzun ya kendisi ya da arkadaşları kuş beslemiştir. Bunlar genelde muhabbet kuşu, kanarya ya da papağanlardır. Bunların arasından papağanları ele alalım.

            Papağanların en büyük özelliği bazılarının söylenilen şeyleri tekrar edebilmesidir. Bunun dışında genelde sıcak ortamlarda yaşarlar. Gagaları kıvraktır. Kalın dillidirler ve genel olarak tüyleri parlak olur. Ayakları kısadır, toplamda dört parmakları vardır. Tırmanma konusunda çok iyidirler ve bu iş için gagalarını üçüncü bir ayak olarak kullanırlar. Birkaç türü hariç çoğunluğu çok iyi uçucudur ama buna rağmen kanatları kısadır. Çift ya da grup halinde takılırlar. Genelde çığlık atarlar. Doğal ortamlarında ağaç dallarında yaşarlar ancak sesleri ve taklit yetenekleri sayesinde artık evlerimizin birer bireyi olmuş durumdalar.

            Papağanların hafızaları çok kuvvetlidir. Sözcüklerin anlamlarını bilmeseler bile tekrar ederler. Ancak bazı gözlemler sonucu papağanların doğada özgürken insanları ya da hayvanları taklit etmediği gözlenmiştir. Birçok papağan türü mevcuttur ama en yetenekli olanları; jako(gri papağan), muhabbet kuşu, amazon, lori, kakadu, ara cennet papağanı ve sultan papağanıdır. Bunların arasından amazon papağanı, gri papağan, kakadu ve ara papağanının konuşması diğerlerine göre en net ve anlaşılır biçimde olanıdır.

            Yaklaşık olarak papağanların 320 çeşidi vardır. Doğal ortamlarında ortalama 70 yıla kadar yaşayabilirken maalesef kafeslerde 30 ila 40 yıl arası yaşamaktadırlar. Genel olarak meyve ve tomurcuk yemeyi çok severler.

            Peki, bu kadar zeki ve güzel olan papağanların evde bakımı nasıl oluyor? Öncelikle unutmamalı ki papağanlar yalnızlığı asla sevmezler. Onları çift almak en iyisidir. Eğer küçükken sahiplenirseniz kendinize alıştırabilirsiniz böylece elinizde duracak, ağzınızdan yemek tüketmek isteyecek ve siz nereye giderseniz oraya gelecektir. Sizi koruyucusu olarak görecek ve sevecektir. Öncelikle onlara uygun bir kafes almalısınız.

            Bunu alırken papağanınızın boyutuna göre almalı ve içine tüneğini, aynasını, yemliğini, suluğunu, banyo aracını koymalısınız. Deneyerek en sevdiği yem ve meyveleri bulup ona vermeniz mutlu olmasını sağlayacaktır. Ayrıca papağanlar hareketli kuşlar olduğundan tüneğini ağaçtan ve birden fazla almanız sağlığı açısından da iyi olacaktır. Tüm bunlar sayesinde papağanınızla çok iyi arkadaş olabilirsiniz.