Papağan chiclid

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Papağan chiclid

         Papağan cichlid doğuştan bazı sorunları bulunan doğduğu ilk andan itibaren omurga, yüzme kesesi, ağız ve çene problemlerine sahip olan bir balık türüdür.

 AKVARYUM İÇERİSİNDE YAŞAMA KOŞULLARI

 1) Orta derecede agresif bir yapıya sahip olan papağan cichlid 22c-27c sıcaklıkta yaşar.

 2) Büyüklüğü 25 cm olan bu balık türünün akvaryum içerisinde beslenmesi uygun olup 200 litre su dolu akvaryum önerilmektedir.

 DOĞUŞU VE ANATOMİK YAPISI

            Papağan cichlid balığının tarihine bakıldığında ise 1980 yılına dayanmaktadır.1980 yılında Tayvan’da dişi ateş kafası ve erkek midas kırması bir balık olarak dünyaya gelen Papağan balığının doğuştan kaynaklanan problemlerinden dolayı ağız kısmı yamuk olup vücudu topa benzer bir şekilde yuvarlaktır.

             Ayrıca kocaman gözlere sahip olan bir balıktır. Akvaryumda beslenmeye gayet elverişli olan bu balık türü çok meraklı olmasının yanı sıra sahibine karşıda çok uyumlu bir balıktır. Ağız kısımlarındaki problemlerinden dolayı ağızlarını kapatamazlar bu yüzdendir ki yem yemekte zorlandıklarını bu yüzdende yemi gırtlaklarıyla çiğneme durumlarıyla karşılaşırız.

            Çok fazla hatalı gene sahip olan bu balığın tamamı ile insan yapımı ve ticaret amaçlı olarak üretildiğini söylersek yanlış olmaz. Hatalı olan genlerindeki yapılardan dolayı yaşları olgunlaştıkça yüzme problemi yaşarlar. Bu balıkların dişi olanları kendi cinsi olan erkeklerle çiftleşemedikleri için Midas türü olan erkeklerle çiftleşip üreme sağlanmaktadır.

            Genellikle türleriyle yaptığı ağız kavgaları dışarıdan baktığınız zaman öpüşüyorlarmış gibi olma durumuyla çok fazla karşılaşmamız mümkündür. Son olarak üretim düşünen balık severlere hatırlatmamız gereken nokta sudur ki bu balıkların erkek olanları kısır olduğundan üretim pek mümkün değildir.