Paslı chiclid

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Paslı chiclid

          Latince ismi Idotropheus Sprengerae olan bu balık türü paslı chiclid olarak da halk arasında tanınır. Özel ve nadir bulunan bir tür olduğu için sadece gerçekten ilgilenenler tarafından temin edilerek beslenirler. Orta seviye agresif özellik gösteren bu türler hızlı ve meraklı bir türdür. Bunun yanında saldırgan özellik sergilediği de olmaktadır. Akvaryumları güzelleştirmek için bire bir olan bu balık türü özel bir türdür.

            Kendi türleri ile sorunu olmamasına rağmen başka türler ile yoğun bir kavga içerisine girebilir paslı chiclid türü. Malawi gölünde hayatlarını idame ettiren bu tür kayalık bölgeler ile tortulu bölgelerde daha fazla yaşarlar. Midye ile mercan kırığı zemin olarak kullanılabilir. Etçil ve otçul beslenebilen bu tür ile beslenme konusunda sorun yaşamazsınız fakat besin ürünlerini dikkatli seçmek gerekir.

            Hayvansal besinlerin daha fazla verilmesi daha iyi olur. Fakat haftada iki ya da üç kere otçul şekilde beslenmelidir. Fazla canlı ve hayvansal besin türe zarar verebilir. Sakin akvaryumlarda beslenmesi daha iyi olur. Kendi türü ile iyi anlaşan bu tür başka türler ile geçinemez ve sık sık kavga eder.

            Akvaryumlarında kayalıkları ve mağaraları bol bol bulundurmak gerekir. Akvaryumlarında seçimleri bu yönde yapılmalıdır. Sert sulardan hoşlanan bu türün 23 derece ile 28 derece arasında sularda yaşaması gerekir. Sularının PH seviyesi 7 ile 8,5 arasında olmalıdır. Suyun sertlik seviyesi 7 veya 12 arasında olmalı.

            Paslı chiclid türünün 7 ile 12 santimetre arasında büyümesi normal olandır. En fazla 12 santimetre büyür bu tür. Yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için 150 litre ile 200 litre arasında su bulunan akvaryumlarda beslenmesi gerekir. Dişi türler üremek için ağızlarında kuluçka yaparlar.

            Bir balık 5 yumurta ile 60 yumurta arasında üreme yapabilme özelliğine sahiptir. Akvaryumunuzda erkek türünü dişi türden az tutun. Dişilerin az olması durumunda erkekler kavga etmeye meyillidir. Bir erkeğe 4 dişi ideal olandır. Paslı chiclidlerin beslenmesi akvaryumlarınıza renk katar. Siz de güzel bir tür beslemek istiyorsanız bu türü tercih edebilirsiniz.