Pastırma

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Pastırma

Pastırma Nedir?

Çiğ etin birçok baharat ile karıştırılarak tuz ile kurutulmasıyla yapılan ürüne pastırma adı verilmektedir. Ülkemizde kayseri ili genellikle pastırma üretiminin yapıldığı il olarak bilinmektedir. Pastırma ilk kez Orta Asya Hunları tarafından yapılmış olan bir gıdadır. Pastırma organik gıdalar arasında kabul edilmektedir.  

Pastırma Nasıl Yapılır?

Pastırma yapımı biraz meşakkatlidir. Genellikle sığır etleri çemene ve tuza bulanır. Daha sonra bu etler güneşte ya da iste kurutulur. Etin kokmasını çemen tohumu ve içerisinde bulunan sarımsak ve kırmızı biber önlemektedir. Pastırmanın Anadolu' ya Selçuklular tarafından getirildiği düşünülmektedir. Ülkemizde en iyi pastırma kayseri ilinde yapılmaktadır. Lakin pastırma başka doğu illerinde de sıklıkla yapılmaktadır.

Pastırma Nasıl Yenir?

Pastırma bastırılarak yapılan bir işlem gördüğünden dolayı ilk zamanlar Bastırma adını almaktaydı. Bu isim zamanlar halk arasında Pastırmaya dönüşmüştür. Pastırma çiğ olarak yenilebildiği gibi pişirilerek de yenilebilmektedir. Günümüzde sulu yemeklerden tutun da yumurtaya ve sandviçlere kadar hemen hemen istenilen her yerde pastırma tüketilebilmektedir.

Çemenin Faydaları

Pastırma üzerinde bulunan çemenin de insan vücuduna yararları bulunmaktadır. Çemen metabolizmayı kuvvetlendirir ve iştahı açar. İçerisinde bulunan müsilajdan maddesinden dolayı balgam söktürücü ve yumuşatıcı etkisi vardır. Ayrıca kolesterolü ve kan şekerini düşürür. Pastırma üzerinde bulunan çemenin ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Vücuda rahatlık veren çemenin romatizma, gut ve siyatik gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Çemen ülkemizde İç Anadolu, Trakya, Orta ve Güney Anadolu ve Marmara bölgesinde yetiştirilmektedir.

Çemen Neden Kokar?

Çemenin içerisinde sarımsak ve bazı baharatlar bulunur. Bundan dolayıdır ki çemen bulunan şarküteri ürünleri yiyenlerin ağızlarında ve hatta tenlerinde bir koku oluşur. Bir de bu tarz besinler tüketenler bir de terlerlerse etrafa çok daha vahim bir koku yayılmaktadır. Çemen kokusu çeşidine göre tende 2 gün ile 1 hafta arasında kalmaktadır.

Pastırma Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Eğer pastırma yediyseniz ve teninizin ve terinizin kokmasını istemiyorsanız öncelikle ter kokusundan kurtulmanız gerekmektedir. Ter kokusunu engellerseniz eğer pastırmanın teninize verdiği o dayanılmaz kokuyu da engellemiş olursunuz. Bunun için temizlik çok önemlidir. Her gün banyo yapmalı ve koltuk altını bakteri oluşmayacak şekilde temiz tutmalısınız. Bu şekilde pastırma kokusundan kurtulabilirsiniz.