Patates Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Sertifikalı, Faturalı Patates Tohumu
1.900,00
Yavuz pekel
İlan Tarihi : 06.02.2021
Melodi patates tohumu
Melodi patates tohumu
Eskişehir-Odunpazarı
1,00
Patates Tohumu (1-Kg)
Patates Tohumu (1-Kg)
Niğde-Niğde
3.500,00
Satılık 50 ton patates agria cinsi
0,90
Nart Sönmez
İlan Tarihi : 22.02.2016
JELLY PATATES TOHUMU
JELLY PATATES TOHUMU
Isparta-Isparta
1.500,00
Galip Alver
İlan Tarihi : 08.02.2016
Agria Patates Tohumu
Agria Patates Tohumu
Niğde-Niğde
3.500,00
Satılık Patates Tohumu
Satılık Patates Tohumu
Sivas-Şarkışla
1,25
Mert Baykal
İlan Tarihi : 25.11.2015
AGRİA CİNSİ PATATES
AGRİA CİNSİ PATATES
Kütahya-Kütahya
1,50
Veli Kuru
İlan Tarihi : 21.10.2015
Satılık Agria cinsi patates tohumu
Satılık Agria cinsi patates tohumu
Eskişehir-Tepebaşı
1,00
Veli Kuru
İlan Tarihi : 24.02.2015

Patates Tohumu

Patatesin verimli olup olmaması yetiştirilecek olan toprağın yapısına ve daha önce yetiştirilen bitkinin cinsine göre değişiklik göstermektedir. İyi bir büyüme ve yüksek verimlilik hedefleniyorsa yumruların gelişebilmesi için iyi bir toprak hazırlığı gerekmektedir.

Ağır yani killi toprak yapılarında özellikle son baharda 20 ile 25 cm arasında ki derinliklerde toprak sürme işlemi yapılmalıdır ve ilkbaharda diskaro ile tırmık işlemi uygulanmalıdır.

Hafif yani kumlu topraklarda ise ilkbaharda toprağı fazla gevşetmeyecek şekilde yüzeysel sürüm işlemi yapılmalı ve sadece tırmıkla toprak patates ekimine hazırlanmalıdır.

Patates tohumları arka arkaya dikildiği zaman hastalıklar artış gösterecektir. Ve bu yüzden alacağınız verim oldukça düşecektir. Özellikle toprağa azot ve humus bağlayan baklagiller ve hububat uygulanmalıdır.

Patates Tohumları

Patatesin tohumluk olarak kullanacağımız kısımları yumrularıdır. Bu tohumluk yumrular yaklaşık olarak 6cm çapında ve ortalama 50 Gram ağırlığındadır. Tohumluğun çeşiti, üretimin yapılacağı amaca göre iyi bir şekilde belirlenmelidir.

Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğer için patates tohumlarının sertifikalı olanlarının seçilmesidir. Her tohum verimli değildir ve çimlenme güçleri aynı değildir. tohumluk için kullanılacak olan yumruların gözlerinin açılmış olması gerekmektedir. Ve üzerlerinde yaklaşık 1 cm boyunda yeşil filizlerinin bulunması önemlidir.

Patates bitkisinin dikimi için ilkbaharda toprak ısısı 8 ile 10 derece arasında olmalı ve don zamanının geçmiş olması gerekiyor. Bölgemizde patateslerin dikim zamanları şubat ve mart aylarıdır.

Patates Dikimi

Patateslerin tohumlukların dikim sırası sıra arası 70 – 75 cm, sıra üzeri 20 – 40 cm olması gerekmekte. Dikim derinliği ise yüzdelik dikimlerde ise 2 cm, derin dikimlerde 5 cmdir.

Patates bitkisi çok fazla bakım isteyen bir bitkidir. Çıkıştan önce düzeltilmiş tırmık ile sürmek faydalı olacaktır. hep toprak kaymak tabakası bağladıysa kırılmış, hem de yeni çıkmaya ve baş göstermeye başlamış olan otlar öldürülmüş olacaktır.

Patates bitkisi dikimden sonra 3 ya da 4 yapraklı hale gelince yüzeysel bir biçimde çapa yapılmalıdır. Bu çapa işlemi ile toprak havalandırılır ve kabartılır. Yabancı otlar öldürülmüş olur. Bu sayede ürünleriniz daha sağlıklı ve verimli olacaktır.