Patlıcan Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Patlıcan Tohumu

Patlıcan Tohumu
Patlıcan tohumu yetiştirmek oldukça farklı adımların birbirini takip ettiği işlemleri içerisinde barındırır. Patlıcanın sevdiği mevsimler, toprak türleri ve çeşitleri hakkında tam anlamı ile fikir sahibi olmak demek, kusursuz bir hasat zamanının habercisi de olabilmektedir. Patlıcanın yetiştirme teknikleri de oldukça farklıdır. Çok fazla dikkat ve özen gerektiren bu sebze, sizleri toprak ile çok daha fazla kaynaştıracaktır. 
Patlıcan Ekim Nöbeti Nedir?
Patlıcan tohumu, ekim nöbeti denilen bir aşamanın var olmasını gerekli kılar. Patlıcan dikmek için illa ki sıfır hasatlık bir toprağa ihtiyaç yoktur. Daha önce; baklagillerin yetiştirilmiş olduğu bir toprakta patlıcan ekilmesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Ayrıca çok önemli bir detayda vardır. Patlıcanın ekilmiş olduğu bir topraklık alana, dört yıl boyunca bir daha da patlıcan ekilmemesi gerekir aksi halde hasat verimsiz olur.
Patlıcan Ekiminde Toprak Hazırlığı Nasıl Olmalıdır?
Sebze tohumlarının ekimi için mutlaka bir toprak hazırlığının yapılması gerekir. Bu toprak hazırlığı patlıcan için; tarlanın ilk olarak derin bir sürüm şeklinde sürülmesi ve havalandırılması gerekir. Karıkların her sıra arasında bırakılması gereken mesafenin mutlaka 100 cm olması gerekir. Eğer patlıcanın ekileceği toprağın sonbaharda sürülmüş olduğu söz konusu ise; ilk bahar hasadı için yapılan hazırlık sırasında mutlaka erkenden toprağın tekrardan sürülmesi gerekir.
Patlıcan Ekimi Gübrelemesi Nasıl Olmalıdır?
223 tohumun gübrelenmesi konusunda da mutlaka hassas davranılması gerekir. Bu bağlamda; patlıcanların gübreyi ne kadar fazla sevdiğini göz ardı etmek doğru değildir. Patlıcan, ne kadar gübre verilir ise o kadar büyüyen ve gübreden rahatsız olmayan yapısı ile üreticilerinin aşırı gübreleme halleri ile karşı karşıya kalabiliyor. Sizler, mutlaka ektiğiniz patlıcan tohumu kadar ve doğru orantılı olarak gübre atmalısınız. Aksi halde; patlıcanların şekil ve aşırı acılık sorunu söz konusu olabilir.
Patlıcan İlaçlama Nasıl Olmalıdır?
Patlıcan ilaçlama işlemi mutlaka kış aylarında yapılmalıdır. Bu sayede, çok daha sağlam ve çok daha yerli bir sebzenin üretilmesi söz konusu olur. Sizler, patlıcan ilaçlama konusunda ilaç tercihini mutlaka en doğru yönden yapmalısınız.