Pazı Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Organik pazi  (pezik ) tursuluk.ve pazi tohumu
10,00
Bahdisen
İlan Tarihi : 29.08.2017

Pazı Tohumu

Pazı Tohumu
Pazı tohumu ekimi ve yetiştirilmesi konusunda ortalıkta dolanan binlerce eksik ve yanlış bilgiler söz konusu. Sizler, pazı tohumunun nasıl ekilmesi, nasıl bakılması ve toprağı ile alakalı olan tüm özelliklerini irdelemek istiyorsanız, mutlaka yazımızı sonuna dek okumalısınız.
Pazı Fidelerinin Ekimi Nasıl Olur?
Pazı fidelerini elde etmek için; kendiniz de tohum alıp yetiştirebilirsiniz, fidelerin hazır halde satılan halini de alabilirsiniz. Bunun yanı sıra; pazı fidelerinin toprak konusunda çok fazla hassas olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Yani; fidelerin dikilmeden evvel, temiz ve havalandırılmış bir toprağa sahip olması gerektiği hususunda bir bilgi eksikliği olmamalıdır. Pazı tohumu almak için; online ortamlarda çiçek ve tohum satan siteleri takip edebilirsiniz.
Pazı Tohumları Neden Gübrelenmelidir?
Sebze tohumlarını yetiştirmenin en zor yanı, doğal iklim koşullarının yaratılmasında geçirilen süre olarak bilinir. Eğer pazı hasadı elde etmek istiyorsanız, pazılarınızın güneş ve yağmur ile aynı derecede haşır neşir olması gerekir. Eğer, güneş görmeyen bir alana ekim yaptıysanız, mutlaka gübrelemenin gerekli olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Fakat her doğal koşulun sağlanmış olduğu üretim hallerinde pazıların gübre almaları zorunlu değildir.
Pazıların Bakımı Hakkında 
224 tohum çeşitlerinin bakımı çok farklıdır. Pazı, bir anda büyümeye meyillidir. Yani; ilaçlama ve gübreleme yapılmış bir pazının yaprakları yukarı doğru kolayca uzamaya başlar. Bu halde pazının boynunun bükülmesi ve zarar görmesi söz konusu olabilir. Sizler, bir makas yardımı ile uzayan yaprakları sırası ile kesip, köküne zarar vermeden koparabilirsiniz. Kestiğiniz yaprakların yaklaşık olarak üç gün içerisinde tekrar uzadığına şahit olacaksınız. 
Makaslar ile kesilen yaprakların zarar gördüğünü asla düşünmeyin. Kesilen yaprak asla zarar görmez. Aksi halde, kesilmez ise kök ağırlaşmaya başlayabilir.
Pazı Tohumları Kendini Yeniler 
Pazı tohumları, rüzgarların ve değişen hava koşullarının vesilesi ile düşmeye başlar. Bu tohum taneciklerinin çoğu zaman fark edilmesi dahi mümkün olmaz. Ve bir sonra ki yıl, pazıların tekrar olgunlaşmaya başladığı dönem de, bu düşen tohumlar, sizlere sürpriz pazılar olarak geri döner.