Pekmez

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Elma Pekmezi
Elma Pekmezi
Kastamonu-Kastamonu
100,00
Şeker Pancarı Pekmezi
20,00
Ev yapımı yaş dut pekmezi
Ev yapımı yaş dut pekmezi
Malatya-Akçadağ
15,00
Murat Can
İlan Tarihi : 19.11.2018
Tamen organik uzum pekmezi
Tamen organik uzum pekmezi
Ankara-Yenimahalle
0,23
Serpil uzmeral
İlan Tarihi : 15.12.2017
Artvin organik dut pekmezi
Artvin organik dut pekmezi
İstanbul-Üsküdar
35,00
İrfan yilmaz
İlan Tarihi : 14.11.2017
Halis üzüm pekmezi
Halis üzüm pekmezi
Ankara-Mamak
17,00
Yüksel bagci
İlan Tarihi : 24.09.2017
ORGANİK DUT PEKMEZİ
ORGANİK DUT PEKMEZİ
İstanbul-Bahçelievler
35,00
ekşi kara üzüm pekmezi
ekşi kara üzüm pekmezi
Karaman-Karaman
14,00
Murat Akpınar
İlan Tarihi : 19.10.2016
Pekmez
Pekmez
Osmaniye-Osmaniye
15,00
Ercan Köse
İlan Tarihi : 03.10.2016

Pekmez

Pekmez

Pekmez; üzüm keçiboynuzu veya birçok çeşit ürünün ezilerek kaynatılması ile yapılan Anadolu’ya özgü yoğun tatlı bir şuruptur. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyecek olan bu ürün herkesin kullanması için uygun ve sağlıklıdır.

Tabi ki her gıda ürününde olduğu gibi bu üründe de organik olanı tercih etmeliyiz. Ticari kaygılar besleyen firmalar daha az maliyetli olduğu için sağlıksız ürünler yapabilmektedir. Bunlar organik olmadığı gibi sağlığımıza karşı büyük bir tehdit unsuru olmaktadır.

Organik pekmez için yapmanız gereken doğru ve güvenilir firmalara olan tercihinizi geliştirmenizden geçer. Bu tür ürünler hem sizin hem de dolaylı yoldan gelecek nesillere olan yararınızı artıracak ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. Pekmez eğer doğru şartlar altında üretilirse sağlığa son derece faydalı bir ilaç niteliğindedir.

Özellikle hamilelerin ve doğum sonrası kadınların kullanması son derece yararlıdır. Süt üretimini artırır, bebeğinizin sağlıklı olmasını sağlar. Üstelik günlük enerji ve vitamin ihtiyacınızın neredeyse tamamını karşılar.

Pekmez Çeşitleri

Pekmez çeşitleri yapıldığı maddeye göre değişkenlik göstermektedir. Üzüm pekmezi, dut pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, ardıç pekmezi, pancar pekmezi gibi birçok çeşidi vardır. Bu çeşitler dışında da birçok çeşidini kendiniz veya çevrenizdekiler bulabilir.

Bunların dışında değişik kombinasyonlar ile yapılan pekmezler de mevcuttur. Örneğin üzüm ve keçiboynuzunu kullanarak bir pekmez yapabilirsiniz. Bu kombinasyonları oluşturmak tamamen sizin elinizdedir.

Pekmez Tüketimi

Pekmezin yoğun tadı yüzünden tek başına tüketilmesi önerilmez. Tahin ile karıştırılıp sofrada ve kahvaltılarınızda sağlıkla tüketebilirsiniz. Onun dışında kar pekmez dediğimiz kavramı da kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Karın üzerine pekmezi gezdirerek çok güzel bir gıdaya ulaşmış olursunuz.

Ayrıca nar ekşisi pekmez yöntemini kullanarak üretebileceğiniz nardan yapılan bir pekmez türüdür. Pekmeze göre daha yoğun kıvamlıdır ve lezzetlidir.

Organik olarak tüketildiğinde birçok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir. Organik pekmez çeşitleri artık ulaşabileceğiniz ürünlerdir. Gelişen ve rekabeti artan organik pazar ile birlikte artık organik ürünlere ucuz bir biçimde ulaşabiliyoruz.

Çocuklarımızın sağlığı ve popülâsyonumuzun devamını sağlamak açısından son derece sağlıklı bu Anadolu’ya özgü şurubu isterseniz gıda olarak, isterseniz kaşık ile şurup ve ilaç niyetine kullanabilirsiniz.