Maymun

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Maymun

              Maymunlar hepimizin izlerken ve severken zevk aldığı, çok tatlı ve sevimli hayvanlardır. Bu isim onlara Arapçadan geçmiştir. Primatlar takımından olan memeli bir hayvan türüdür. Bu tanıma baktığımız zaman biyolojide çok ünlü olduğunu görürüz. Biyolojide yaygın olarak maymunların içinde bulunduğu tersiyerler, lemur, insanlar ve bilinen daha 260 primatı da içine alır.

            Maymunlar çoğumuzun en çok zekâlarıyla dikkatini çekmektedir. Oldukça zeki hayvanlar olmasının yanı sıra, aynı zamanda oldukça sosyaldirler. Bu hayvanların dikkat çekici bir diğer özelliği ise oldukça hızlı hareket etmeleridir. Onları izlerken zevk almanın yanı sıra bazen takip etmekte de zorlanabilirsiniz. Bunlar ağaçlara kolayca tırmanabilirler ve aynı zamanda ağaç üzerinde de kolayca gezinebilirler.

            Bu canlıların hemen hemen hepsinde çok kısa dahi olsa kuyruk bulunur. Yalnız bunlarda ayrıcalıklı hususlar vardır. Berberi şebeği ve insanlarda kuyruk bulunmaz. Bu tatlı varlıkların birçok farklı türleri bulunmaktadır. Buda hepsinin yaşam tarzının değişik olduğunu bize göstermektedir. Mesela bazıları hariç çoğu genellikle uzun ve sık ağaçların olduğu yerleri tercih ederler. En çok yağmur ormanlarında yaşamayı severler diyebiliriz. Fakat bu durum içerisine Avustralya ve Yeni Gine'yi katmak mümkün değildir.

            En çok merak edilenler arasında ise, bu zeki hayvanların boyları yer almaktadır. Bunlar çok kısa olabilecekleri gibi çokta uzun olabilirler. Yaklaşık 15 cm uzunluğunda ve 120 gram ağırlığında çok küçük olabilecekleri gibi, 1 metre uzunluğunda ve 35 kilo ağırlığında oldukça büyük yapılarda da olabilirler. Aynı zamanda bu canlıları, yenidünya maymunları ve eski dünya maymunları olarak iki kısma ayıracak olursak, yenidünya maymunlarının eski dünya maymunlarından daha küçük olduğunu söyleyebiliriz.

            Peki, bu zeki evcil hayvanlardan satın almak mı istiyorsunuz? Erkek bir maymunu 1000 liraya satın alabilirken, Örümcek bir maymunu 3550 ile 450 arasında değişen rakamlarla satın alabilirsiniz. Tabi bunlar kesin fiyatlar değildir. Yetiştirilmesine ve boyutuna göre fiyat aralıkları değişmektedir. Unutmayın maymunların çoğu ağaçsıldır ama yerde yaşamaya alışmış olanları da vardır tabi ki. Bu kadar tatlı, zeki ve bir o kadar sosyal olmayı seven canlıları neden sahiplenmek istemeyesiniz ki.