Pırasa Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Pırasa Tohumu

Pırasa Tohumu
Kışlık sebzelerin içerisinde yer alan pırasa, yemesi hoş, sağlık bakımından da fazlası ile dolu oluşuyla dikkatleri üzerine çeker. Peki, pazardan, manavdan ve farklı yerlerden edinilen bir pırasa için ne kadar güven duyuyoruz? Ve bir pırasayı yetiştirmek için gerekli olan neler var? Gibi tüm soruların cevabını bulabileceksiniz. Pırasa tohumunu çok daha yakından tanımak için yazımızı sonuna dek okumalısınız. 
Pırasa İçin Gerekli İklim Koşulları Nelerdir?
Pırasa üretmek isteyen bireylerin; mutlaka pırasanın serin yerlerden hoşlandığını bilmeleri gerekir. Öte yandan; serin olmayan yerlerde ekilecek olan pırasa tohumlarının olması gerektiği gibi sonuçlar veremeyeceği de bir gerçektir. Pırasa için bilinmesi gereken önemli iklim bilgilerinin arasında bir de; yeterince iklim koşullarının sağlanamaması halinde, gübreleme yönteminin kullanılması yer almaktadır.
Pırasanın Toprak Tercihi
Pırasa tohumunun yaşaması için gerekli olan aşırı seçenekli bir toprak tipi yoktur. Pırasa için gerekli iklim koşullarının sağlanmış olması halinde, her toprak türü elverişli olarak görülür. Bir de; toprak seçeneğiniz söz konusu ise; en yüksek düzeyde verim almayı amaçlıyor iseniz; mutlaka nemli ve çok daha suya duyarlı olan bir toprak türünü seçmenizi öneriyoruz. 
Pırasanın İlaçlanması
Pırasanın ilaçlanması zorunlu değildir. Herhangi bir toprağa ekilmiş olan pırasa türü, ilaçlanmasa dahi sağlıklı bir şekilde hasat edilebilir. Fakat ekim alanı itibari ile yabani otların fazlaca var olması söz konusu olabilir. Bu tarz da bir durum söz konusu ise; ekim miktarı ile doğru orantılı olarak ve yılda iki kez yahut da bir kez olmak kaydı ile ilaçlama yapılmasının sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.
Sentetik Gübre Seçenekleri
Sebze tohumları için kullanılan gübrelerin hepsi aynı değildir. Bazı bitki tohumları için farklı gübreleme seçenekleri söz konusudur. Bunlardan biri de;  225 tohumu için gübreleme yapılmadan önce mutlaka hangi türde bir gübreleme işleminin yapılacağı hakkında ön sezide bulunmak gerekir bu halde; toprağın ihtiyacı olan yani toprakta buluna eksiklikleri giderebilecek şekilde bir gübreleme yöntemi uygulanır.