Plati

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Plati

           Birçok insan ya vakti olmadığı için ya da evi uygun olmadığı için evcil hayvan tercihini balıklardan yana kullanır. Bu kolay bir seçenek gibi durmaktadır ancak göründüğü kadar da kolay değildir. Hangi türün hangi koşullarda yaşamaya elverişli olduğunu hangi türlerin aralarında anlaşabildiğini iyice araştırıp bunlara uygun bir karar vermelisiniz.

            En barışçıl ve yeni başlayanlara uygun olan tür lepistes ve plati türleridir. Platiler yaklaşık 12-13 gruptan oluşmaktadır. Bunlar; mavi plati, yeşil plati, kırmızı plati, siyah plati, wagtail plati, tuxedo plati, günbatımı plati, micy mouse plati, kanayan plati, tül kuyruk plati, ay kuyruk pilatı ve mery gold plati bunlardan bazılarıdır.

            Doğal yaşam altında en çok Belize ve Honduran bölgesinde bulunan nehirlerde yaşarlar. Boyları en erkek hem dişi yaklaşık aynıdır ve 4 ila 6 cm arasında değişiklik gösterir. Erkeklerinin kendi içinde rekabette olmadığı türlerden biridir. Sakin balıklardı ve diğer türlerle de barışçıl şekilde yaşarlar. 10 ile 60 arası yavrulama kapasiteleri vardır. Dişisini erkekten ayırt etmek oldukça kolaydır.

            Akvaryumlarında ne kadar çok bitki varsa platileriniz de o kadar huzurlu olur. Ancak akvaryumun üstü atlamalarına karşı mutlaka kapatılmalıdır. Akvaryumları için su merceği, amazon ve saz en uygun bitkilerdir. Yaklaşık 35 litre su içeren tanklar platiler için uygundur. Bir diğer önemli konu ise sularının uygunluğudur. Suları 7-8 PH aralığında olmalıdır. Suyun sıcaklığı ise 20-25 derece arasında değişebilir. Suyu haftada bir ya da iki haftada bir değiştirilmeli ve yeni su klordan arındırılıp öyle konulmalıdır.

            Platiler için belli bir yem koşulu yoktur her türlü yem ile beslenebilirler ancak sağlıkları açısından arada bir canlı yem vermeniz onlar için çok iyi olacaktır. Haftada bir kez haşlanmış ıspanak da verebilirsiniz. Eğer en çabuk zamanda üremelerini ve yavruların sağlıklı olmasını istiyorsanız canlı yemi üreme öncesi vermeniz en uygunudur. Ayrıca üreme vakti geldiğinde dişi balığı bitki dolu başka bir akvaryuma yerleştirmeniz daha verimli yavru almanızı sağlar. Her olgun platinin 25-35 günde bir doğum yapma kapasitesi vardır.