Polit

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Polit

           Kırmızı mücevher balığının süs balıkları arasında önemli bir yeri vardır. Suyun içinde kırmız bir yakutu andıran ve parıl parıl parlayan bu polit balıkların dişi olanları erkek cinslerden daha parlak ve göz alıcı durur. Sıcak su bölgelerinde barınan ve üreme gösteren bu balığa en çok Afrika kıtası sularında rastlanır. Bu balıkta diğer balık türlerinin çoğunda olduğu yumurtlayarak ürer ve etçil bir balıktır.

            Kırmızı mücevher balığının boyu on santimetreye kadar çıkabilmektedir ve dişilerinin boyu daha kısa olabilir. Suyun sıcak olduğu yerlerde ülkemizde de rastlamamız mümkündür. Mücevher balığının dişileri anne olduklarında yavrularını korumak için ilginç özellikler gösterirler.

            Renklerinden davranış biçimlerine kadar muhafazakâr bir değişim yaratılışlarının gereğidir. Bu balıklar kendinden ufak balıkları avlar ve beslenmelerini bu şekilde yaparlar. Kırmızı mücevher balıkları tam bir annelik örneği gösterir ve pek çok balık türünün aksine yavrularının canına zarar vermekten ihtimamla sakınırlar.

            Pek çok balık yavrusunu yiyerek beslenirken mücevher balıkları yavrularını yemez. Eşlerini severlerse çiftleşmeden sonra on güne varmadan dört yüzden fazla yumurta üretebilirler. Özellikle suyun sıcaklığı onlar için oldukça önemlidir. Yirmi beş derecenin üstünde su sıcaklığı onlar için ideal bir ortamdır.

            Polit balığının bu güzel özelliği ona sıkıntı da çıkarabilmektedir. Çünkü diğer etobur balık türlerinin dikkatini çekmekte gecikmezler. Genellikle sığ ve derin bölgeleri seçerler ve sakin bir yaşantı sürmeye çalışırlar.

            Hayvanlar âleminin su altı dünyasında ayrı bir yeri olan polit sakin özelliğinin yanı sıra kendisini ve yavrularını korurken kızgın ve atılgan tavırlar sergiler. Kırmızı mücevher genel ismidir ancak, kırmızının açıklı ve koyulu tonlarında da olabilir.

            Bu güzel balığı ve sevimli yavruları akvaryumları ile birlikte ya da tek tek yavru olarak satın alabilirsiniz. Balık meraklıları için harika bir koleksiyon parçası olan mücevher balıklarını hem pet shoplardan, hem de canlı hayvan satan sitelerden satın alabilir fiyatlarını ve özellikleri ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz. Online ev hayvanı satın alırken sitenin güvenilir olmalı ve teslimat için taahhüt etmelidir.