Portakal chiclid

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Portakal chiclid

          Sri Lanka ile Batı Hindistan bölgelerinde tatlı ya da acı sularda yaşam bölgesi olan portakal chiclid türü balık severlerin en sevdiği türler arasında yer almaktadır. Suların bu güzel türleri birçok kişinin akvaryumunda görmek istediği bir türdür. Bu türü beslemek ve ona bakmak biraz dikkat ve özen gerektirir. Yazımızda bu türlerin yaşam alanı ve beslenmesi ile bakımı hakkında bilgiler derledik.

            Latince ismi etroplus maculatus olan portakal chiclid beslenme alışkanlığı olarak rahat özelliktedir. En fazla büyüklüğü 8 santimetreye kadar ulaşmaktadır. Yaşadığı suların üreme döneminde sıcaklığının 25 ile 28 derece, normal dönemde ise 20 ile 25 derece arasında olması gerekmektedir. Portakal chiclid modelinin suyunun PH seviyesinin 7 ile 8 seviyesinde olması gerekir. En az 150 litrelik akvaryumlarda beslenmesi gerekir. Suların orta ve taban kısımlarında yüzmeyi seven bu türler beslenme konusunda özen isteyen fakat rahat bir özelliğe sahiptir.

            Asya'nın güzel türleri arasında önemli temsilcidir portakal chiclid balık türü. Tek eşli sistemi ile bilim adamlarının yoğun incelemesine maruz kalmıştır. Eşi ile beraber yavrularına altı ay kadar beraber bakarlar. Deri salgıları ile yavrularını besleyen bu türler kendi beslenmelerinde ise pek ayırt etmezler.

            Otçul ve ya etçil yemler ile kolayca beslenebilirler. Bu balık türünde üreme döneminde işe yarayacak bir taş ve ya kökün akvaryumlarına konulması gerekir. Çünkü bu balıklar üreme dönemlerinde taş veya köklerin aralarına yavrularlar. Türlere göre davranış biçimi özelliğine sahiptir bu türler. Tek seferde 200 ile 300 yumurta arasında yumurtlama kapasitesine sahiptir dişiler.

            Tek eşli yaşamı benimserler ve eşler yavrulara altı ay süre ile beraber bakar ve beraber onlarla ilgilenirler. Bu balık türlerinde siz de beslemek ve büyütmek istiyorsanız mutlaka üreme ve bakım kısımlarına dikkat etmelisiniz. Sizin akvaryumunuza hoş bir görüntü sağlayacak bu tür ile daha canlı ve güzel bir akvaryuma sahip olabilirsiniz. Siz de bakım ve beslenmelerine dikkat ederek uzun ömürlü olmalarını sağlayabilirsiniz portakal chiclidlerin.