Pulluk

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Üclü Pulluk
Üclü Pulluk
Edirne-Edirne
1.500,00
Mehmet Serdar
İlan Tarihi : 13.08.2020
3'LÜ 12 LİK PULLUK
3'LÜ 12 LİK PULLUK
İzmir-Selçuk
2.250,00
erdem
İlan Tarihi : 12.03.2019
Turan Pulluk 2000 yılı yapımı
3.500,00
Yasin Yüksel
İlan Tarihi : 11.03.2018

Pulluk

Pulluk tarla sürmek için kullanılan araçlardan biri olma özelliğine sahiptir. Pulluk karasabandan farklı bir tarım aracıdır. Tarım aletleri arasından önemli bir yere sahip olan pulluk toprağı yalnız bir tarafa sürme özelliğine sahiptir. Daha derin ve işlenmesi güç arazilerde rahatlıkla kullanılabilen pulluklar sap, pulluk demir ve bu aksamları birbirine bağlayan parçalardan meydana gelmektedir.

Pulluğun atla çekilen türü mevcut olmakla birlikte motorlu olan türleri de sık sık kullanılmaktadır. Pulluğun ucunda bulunan demir toprağı yatay olarak kesebilme özelliğine sahiptir. Pulluğun ucunda bulunan bıçak ise toprağı dikey olarak kesmektedir. Toprağı kısa sürede sürmeye yarayan pulluklar son zamanlarda çok tercih edilen tarım aletlerinden biri haline gelmiştir.

Pulluk Çeşitleri Nelerdir?

Önemli tarım makinalarından biri olan pullukların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Toprak işlemek için kullanılan pulluk çeşitlerinden biri askılı pulluklardır. Askılı pulluklar traktörün hidrolik kollarına bağlanıp askıların tutulup çekildiği pulluklar olarak bilinmektedir. Döner kulaklı pulluklar ise kullanılan diğer bir pulluk çeşididir. Aynı çizgiden gidip gelerek düz sürüm yapma özelliğine sahiptir. Bir diğer pulluk çeşidi ise toprakta dönerek çalışan diskli pulluklardır.

Pulluk Kullanımının Önemi

Türkiye’de pek çok kişi tarafından sık sık kullanılan pulluklar toprak işlemek için çiftçiler tarafından kullanılmaktadır. Belirli ölçülerde ve doğru bir şekilde toprağı sürdüğümüzde toprağın verimi artmaktadır. Pulluklar sayesinde toprak kısa süreler içerisinde etkili bir şekilde sürülebilmektedir.