Rainbow chiclid

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Rainbow chiclid

         Latince adı Archocentrus multispinosa olan ve ülkemizde gökkuşağı olarak bilinen Rainbow chiclid, Orta Amerika'nın sığ dibi çamurlu, bol bitkili sularda yaşayan bit canlıdır. Omnivor şekilde beslenen Rainbow Chiclid, orta derecede saldırgan bir yapıya sahiptir. Her seviyede yüzme yeteneği vardır. Dişi ve erkeği ayırt etmek o kadar kolay da değildir. Erkeği daha iri ve renkli demek biraz daha mümkündür. Üremeleri ise taş üzerinde düz yumurta dökerler ve bu sayede hayvanlarını korurlar.

            Cinsiyet ayrımı zor gibi gözükse de bu türü üretmek biraz daha kolaydır. Bir grup balık alındıktan sonra eşi seçilerek kolay bir şekilde üreme gerçekleştirilebilir. Dişi olan 300 tane yumurta bırakır ve dişi ve erkeği yumurtalarına bakarlar. 24°C de ve 29°C de çok rahat bir şekilde yaşayabilirler. En fazla büyüye bildikleri boy 13 cm’dir.

            Eğer bir akvaryumda beslemek isterseniz eğer bir çift için 70 cm bir akvaryuma ihtiyacınız vardır. Akvaryumun suyu orta ve biraz sert bir su olmalıdır. PH' ı ise 6,5 ile 7,5 arasında olmalıdır. Omnivor yani otçul beslenen bir hayvan olduğu için bitkisel gıdalara ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple akvaryumdaki bitkileri yeme olasılığı oldukça yüksektir. Bu yüzden hiç bir zaman akvaryuma submers bitki koyulmamalıdır. Daha çok yosun ve yaprakla beslendikleri için akvaryumların içini yosun ve ya yaprak koyabilirsiniz.

            Ruh hallerine göre renk değiştiren Rainbow Chiclid, üreme zamanlarında erkekler portakal rengine, dişi türleri ise biraz daha kahverengimsi lacivert siyah arasında çok yoğun bir koyu renge bürünürler. Bunun haricinde ise korktukları zaman, kızdıkları zaman, hatta gizlenmek istedikleri zaman birçok renge dönüştüklerini görmeniz oldukça mümkün. İyi beslendikleri takdirde çok iyi üreme yapacaklardır.

            Yuvalarını istedikleri şekle getirmek için kumu çok derin kazarak dikey bir yüzey oluştururlar. İstediğiniz kadar taş kullansanız bile oluşan her çift için 35 cm ile 45 cm arasında bir alan hesaplamalısınız. Çok seveceğiniz rengârenk bir balık türü olacağına garanti verebiliriz.