Reçel

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Reçel

Reçel

Meyvelerin bütün veya parçalanmış halde şeker eklenerek kaynatılarak elde edilen son derece sağlıklı ve lezzetli bir üründür reçel.

Genellikle kahvaltıda tüketilmesi tercih edilmektedir ancak günün her saatinde tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Marmelat gibi reçel de ekmeklerimizin üzerine sürülerek tüketilebilir ya da krep üzerine sürülerek muhteşem bir tat elde edebilirsiniz.

Bazı pasta, kek veya kurabiyelerimizin üzerine sürülerek kullanılır ve tat vermesi sağlanır. Eğer reçel doğru şartlar altında ve uygun tarifler ile yapılırsa son derece sağlıklı olmaktadır.

Reçel Nasıl Yapılır?

Reçel nasıl yapılır? Bu sorunun iki cevabı vardır. Yani reçel iki şekilde de yapılabilir ve iki şekilde de gayet lezzetli olmaktadır. Bunlardan birincisi reçel yapılacak meyvelerin şekerin içerisinde bekletilerek daha sonra kaynatılması şeklinde yapılabilir. İkinci yöntem ise reçel yapılacak meyvenin reçel şurubu ile birlikte kaynatılmasıyla olmaktadır.

Birçok meyve ve sebze reçel yapımında kullanılabilir. Çiçekli bitkilerden tutu da meyvelerin her türünden reçel yapılabilir.

Ancak reçel yapımında uyulması gereken kurallar vardır. Hiçbir katkı maddesi kullanılmamalıdır ve organik reçel olmalıdır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte fabrikalar sıcak dolum yöntemi diye bilinen yöntemler ile reçel yapmakta ve hepsi olmamakla birlikte organik reçel fabrikalarda da rahatlıkla yapılabilmektedir.

Reçel Kullanım Alanları

Eğer reçeli sağlıklı bir şekilde tüketmek istiyor iseniz organik tercihinizi düzgün yapın. Yani her markaya veya kişiye güvenerek sağlığınızı tehlikeye atmayın. Eğer bir reçel organik ise onu şeker hastaları bile belli miktarlara kadar kullanabilir ve hiçbir sorun ortaya çıkmaz.

Çocuklarımıza güvenle ve sağlıkla yedirebiliriz bu reçelleri. Gözümüz arkada kalmaz. Reçeli kendiniz yaparsanız içiniz daha rahat olacaktır ve güvenle yiyebileceksinizdir ancak reçel yapımı zahmetli bir iştir.

Bunun için reçel yapmaya vaktiniz yok ise, organik gıda pazarlarından ve bu amaç için açılmış internet sitelerinden organik ürünlerinize rahatlık ile ulaşabilirsiniz. Bir gıdaya güvenmiyorsanız onu yemeyi ve yedirtmeyin.

Unutmayın organik reçel hiçbir sağlık sorununa yol açmadığı gibi, sağlığınıza da yararlı olur. Özellikle kahvaltılarımıza renk katan reçel için en doğru tercihi yapın.