Red Nose Tetra

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Red Nose Tetra

Tetra cinsi balıkların, akvaristler tarafından yoğun ilgi gördüğü bilinmektedir. Bu balık türleri dünya üzerinde çok ün kazanmış balıklardır. Etçil ve otçul türleri bulunmaktadır. Aynı anda etçil ve otçul olarak da yaşayabilen türlerdendir. Tecrübe gerektiren balık türlerindendir. Genelde bu balık türlerinin çıkış noktası Orta ve Güney Amerika kıtasından çıkmaktadırlar. Amerikan tetraları ortalama boyları 5- 7 cm arasında değişmektedir.

            Bu türlerin yaşadığı habitat ortamı Venezuella ve Kolombiya da çok sık rastlanmaktadır. Balıkların en önemli özelliği barışçıl karma akvaryumlarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. 60 cm civarında olan akvaryumlarda rahat yaşamaktadırlar. Akvaryumda bulunma alanları genelde taban ve orta kesimlerdedir. Akvaryumunuzu bu balıklar için oluştururken dikkat etmeniz gereken su sıcaklığı yaklaşık 23-27 derece sıcaklık olması gerekmektedir. Ayrıca suyunuzun asit değeri yani PH değeri de çok önemlidir.

            Bu balıkların en önemli özelliği su konusunda hassas balıklardır. Yaklaşık PH 7 den düşük sularda yaşamaktadır. Bu balığın bakımlarını sağlayacak olan akvaristlerin tecrübeli olması gerekmektedir. Ortalama ömürleri 10 yıldır. Bakımları düzgün olduğu sürece uzun yaşarlar. Balıklar, klora, suyun tazeliğine ve su içerisinde bulunan kimyasal maddelere oldukça hassastırlar. Akvaryum ve balık ilaçlanmasında dikkatli yapılmalıdır.

            Akvaryum hobisi bulunanların yaşadığı en büyük sorunlardan olan ve akvaryumlarda genelde orta seviyelerde bulunan bir hastalık olan mantar rahatsızlığına dikkat etmeleri gerekmektedir. Aynı türler akvaryum ortamında beraber yaşamayı severler. Yumurtalarının karanlık kısımlara bırakırlar. Bir başka tetra türü olan ve burun ve baş kısmının kırmızılığı ile dikkat çeken red nose tetra balıkları da Kolombiya ve Brezilya bölgesinde yaşayan balık türleridir. Yaklaşık ortalama boyları 4- 5 cm arasın değişir. Red nose tetra balık türü beslenme çeşitleri etçil ve otçul iki türden de yaşayabilirler. Balık türleri olarak akvaryum büyüklüğünüzün yaklaşık 80 cm olması gerekmektedir.

            Red nose tetra balık türü yumurtalarını genelde bitki ve yapraklar arasında bırakır. İyi bir filtre sisteminiz olması gerekir. Ayrıca akvaryum için kullanılan cycle denilen sıvının mutlaka kullanılması lazımdır. Su türü yumuşak ve asitiktir. Bu balık türleri barışçıldır. Akvaryum içerisinde birden fazla ise birbirlerinden ayrılmadan yüzmeyi severler. Akvaryumlarda yüzdükleri alan orta kısımlardır. Akıntıya dayanıklı bir balık değildir. Bu balık çeşitleri için