Rezene Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Rezene Tohumu

Rezene
Rezene bitkisi Türkiye topraklarında doğal olarak yetişmesine karşın, ekimi maalesef yapılmıyor. 
Rezene bitkisinin ipeksi ve ince parçalara sahip bir yapısı vardır. Şemsiyemsi salkımların da küçük ve sarı renklerinde olan çiçekleri barınmaktadır. Yaprakları bitkinin alt kısımlarında saplıdır fakat üst kısımlarında ise sapları bulunmaz ve yapraklar gövdeye direk bağlıdır.  Çok çeşitli renklere sahip olan rezene bitkisi koyu yeşilden mavi yeşile kadar bir çok farklı renkte bulunabilir.
Meyveleri yeşilimsi ya da sarımsı olabilir. Bu meyveler tohumu andıran bir şekle sahiptir. Ne kadar tohuma benzese de botanikçiler tarafından meyve olarak kabul edilir.
Meyveler 4 ile 10 cm arasında uzunluklara sahiptir ve 2 ile 4 mm arasında genişliklere sahiplerdir. 
Rezene Bitkisinin Toprak ve İklim İstekleri
Rezene bitkisi de her bitki gibi verimli toprakları ister. Ayrıca rezenenin verimli olabilmesi için derin ve kireç bakımından doygun topraklarda ekilmesi daha iyi olacaktır. 
Mantar gibi rutubetli ortamları sevmez. Aşırı rutubetli ve nemli ortamlarda yetişmesi pek kolay olmayacaktır. Rezene bitkisinin meyveleri geç olgunlaştığından dolayı sonbaharı uzun süren ılıman iklimleri tercih eder.
Ayrıca humus bakımından zengin ve kumlu – tınlı topraklar da rezene bitkisinin kolay yetişebilmesi için uygun ortamlardır. 
Rezene Tohumu
Rezeneler eğer büyük tohumlu ise 1000 dane ağırlığı yaklaşık olarak 6,6 kg civarındadır. Anca genel olarak rezene tohumunun 1000 dane ağırlığı 3,8 ve 8,7 kg arasında değişiklik göstermektedir. 
Rezene tohumlarının safiyetinin genelde %95 den az olmaması beklenmektedir. Çimlenme güçleri ise %70 den aşağı düşmemelidir. 
Rezene tohumunun çimlenebilmesi için ısı sıcaklığının değişken olması ve ışıklı bir ortamın olması gerekir. Ayrıca devre devre karanlıkları görmesi gerekmektedir. 
Tohumun çimlenmesi genelde 14 gün içerisinde sonlanır. 
Rezene tohumu doğrudan tarlaya ekimi yapılabilen bir bitkidir fakat çelik biçiminde de kolaylıkla üretilebilir.
Rezene çok yıllık bir bitkidir ve bu yüzden ekilmeden önce toprağının çok iyi hazırlanmış olması gerekmektedir. Sonbaharda toprağı kışa hazırlamak için tırmıklamak gerekmektedir. İlkbahar gelince tekrar tarla sürülmeli ve keselenmenin meydana gelmemesi için güzelce tırmıklanmalıdır.