Roka Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Roka Tohumu satılık 2 ton
Roka Tohumu satılık 2 ton
Eskişehir-Seyitgazi
6,00
Roka Tohumu
Roka Tohumu
Balıkesir-Gönen
10,00
Erkan Örüm
İlan Tarihi : 23.07.2015

Roka Tohumu

Roka tohumunun ekim zamanı için genelde ilkbahar, Sonbahar ve yaz ayları tercih edilmelidir. 
Tohumun kalitesi ve ekimi hasatın verimliliği için büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden kaliteli roka tohumlarını tercih etmekte fayda var.  Roka tohumunun ekim derinliği 1 cm civarında olurken, sıralar üzeri  mesafe  sıra üzeri 1-2cm veya serpme ,sıralar arası  20  cm arasındadır
Eğer ekim için roka fidesi kullanacaksanız yine tohum eker gibi ara mesafeleri ve derinliği tercih edebilir ve aynı şekilde ekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 
Ayrıca roka tohumlarını ocağa atmadan önce verimliliği artırmak için suda veya nemli bez arasında bekletmeniz verimlilik yüzdesini ve çimlenme yüzdesini oldukça artıracaktır. 
Roka Tohumu Özellikleri
Roka tohumunun ekimi için toprağın yaklaşık 10 ve 20 derece civarı bir ısıya sahip olması uygundur. Eğer roka tohumlarını sakı, kap ya da viyollerin içerisinde çimlendirecekseniz üst seviyesine 1 cm kalınlığında ince elenmiş kum ve torf eklemeniz gerekmektedir. 
Ayrıca toprağını sonrada fısfıs yardımıyla nemlendirirseniz gayet faydalı olacaktır. ardından roka tohumlarını yerleştirebilirsiniz. Tohumları yerleştirme işlemi bittikten sonra ise kalan boşluk kısımları verimli toprakla doldurmalısınız. 
Toprak işini hallettikten sonra tekrar fısfıs yardımıyla nemlendirmeniz iyi olacaktır. sonrasında ise streç filmle kapatınız. Günden güne streçi kaldırarak toprağı fısfıs yardımıyla nemlendirmeyi unutmayınız. 
Roka tohumlarının tahmini çimlenme süresi yaklaşık olarak 6 ile 8 gün civarındadır. Tohumlarınız çimlenmeye başladıktan sonra streç filmi kaldırmanız gerekiyor ve kaldırdıktan sonra direk güneş ışınlarından korumalısınız. 
Roka Tohumu Ekimi
Roka tohumlarınız fide şekline geldiğinde bahçeye ya da daha büyük bir ortama rahatlıkla alabilirsiniz. 
Roka tohumunu tarla da ya da açık arazide yetiştirmeniz gerekiyorsa toprağı iyi işlemeniz gerekmektedir. 
Roka tohumlarını işlenmiş toprağa yerleştirdikten sonra üzerini 1 cm elenmiş ince kumla kapatmanız gerekmekte. Ardından toprak yüzeyini naylonla kapatmanız iyi olacaktır. 
Periyodik bir plan dahilinde ara ara toprağı nemlendirmeniz gerekiyor. Ardından tohumlarınız 6 ile 8 gün arasında çimlenecektir. İyi işlenmiş ver verimli bir toprak sayesinde roka tohumlarınız gayet sağlıklı bir şekilde büyüyecek ve verimli olacaktır.