Same Argon

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Same Argon

İtalyan traktör devi artık Alman Deutz Fahr'ın bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Same traktörün Argon modeli ile karşımıza çıktığını görüyoruz. Şahsuvaroğlu'nun Bandırma'da kurduğu traktör fabrikasında üretilen Same Argon hem ülke ekonomimize katkı sağlarken hem de tarla işlerimizde işlerimizi kolaylayarak bize her türlüğü desteği sağlamaktadır. Günümüzde üretimine devam edilen modelin gelin hep beraber teknik özelliklerini incelmeye başlayalım.           

Same Argon Traktör Teknik Özellikleri

Same Argon, orta büyüklükteki işletmelerden büyük işletmelere kadar her türlü işletmelere uygun nitelikte özellikleri ile ön plandadır. Ayrıca kompakt tasarımı ile hem kolay işlerin hem zor işlerin üstesinden gelmek için üstün yetenekler ile donatılmıştır.

Motor özelliklerini incelediğimizde karşımızda Euro III niteliğinde bir motor bulunur. Bu motorun 65, 75 ve 80 beygir güç üreten üç farklı modelle çeşitlendirildiğini görmekteyiz. 65 ve 75 beygirliğinde 3 silindirli, 80 beygirlik motorunun 4 silindir kullandığı görülen Same Argon, ayrıca 65 beygirlik modelinde turbo desteğini kullanmış, 75 ve 80 beygirlik modellerinde turbo intercool kullanarak motora ekstra güç sağlamasını bilmiştir. 2200 d/d motor devri ile gücünü ortaya çıkaran bu motor uzun saatler çalışması için tasarlanmıştır. Dünya'nın ilk çift çeker dizel traktörünü üreten Same, bu tecrübesini yeni serilere aktararak kullanıcısına en iyisini üretmek için çalışmaktadır.

Motorun hava filtresi kuru tip emniyetli mandallıdır. Egzoz borusu isteğe göre dikey ve ya yatay olarak çıkarılmaktadır. Dört çeker çekiş sitemi standart olarak sunulan Same Argon, ayrıca kapalı kabin sistemi ile de ekstra konforu ve her türlü hava koşulunda çalışabilmeyi vaat etmektedir.

Şanzıman özelliklerine baktığımızda karşımıza motorla gayet uyumlu mekanik bir sistem çıkmaktadır. 15 ileri ve 15 geri vitese sahip bu şanzıman maksimum 40 km minimum 0,29 km hız ile motor gücünü en iyi şekilde tekerleklere aktarmayı amaçlamaktadır. Same Argon'un çift çeker ve diferansiyel kumandası mekaniktir. Ayrıca mekanik kumandalı kuyruk miline sahip traktör 540 d/d devir hızına sahiptir. Hidrostatik dümenlemesi ile kolay bir dönüşü zorlanmadan yaptırmayı amaçlayan traktör, dört tekerlekte yağ banyolu disk fren sistemine sahiptir. 3000 kg arka hidrolik kaldırma kapasitesi ile göz dolduran traktör cüssesine bakılıp kimsenin yanılmaması gerektiğini göstermektedir.

3000 çalışma saati ve ya 2 yıl garanti ile sunulan Same Argon, hangisi önce biterse garanti biter anlayışı ile hareket etmiş ve traktörüne olan güvenini göstermiştir.